Serdecznie zapraszamy do Paczkowa - malowniczego miasteczka Opolszczyzny z niezwykle bogatą historią i tradycją. To wyjątkowe miejsce jest przepełnione unikalnymi zabytkami, kameralnym urokiem i tajemniczym klimatem dawnych dziejów.
Paczków i jego okolice wyróżniają się ciekawymi zabytkami kultury i licznymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi, m.in. zróżnicowaną rzeźbą terenu, sąsiedztwem dwóch zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie i Zalew Paczkowski) oraz bliskością Kotliny Kłodzkiej. Od niepamiętnych czasów Paczków nazywany jest "Polskim Carcassonne”, a to z uwagi na znakomicie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają jego centrum. Miasto idealnie zachowało swój historyczny charakter i kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem.
Gmina Paczków jest gminą miejsko-wiejską, liczy niewiele ponad 13 tys. mieszkańców, z których ok. 8 tys. mieszka w mieście, a ok. 5 tys. w 12 sołectwach. Powierzchnia gminy wynosi niespełna 80 km2, co sprawia, że jest ona jedną z mniejszych jednostek administracyjnych tego szczebla na Opolszczyźnie.
Paczków został ulokowany przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1254 r. i od samego początku był grodem warownym, który miał za zadanie chronić południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Ze względu na charakter miasta, prawdopodobnie już na samym początku jego istnienia zostało ono ufortyfikowane i to podwójnymi murami. Do dziś zachowały się kamienne mury wewnętrzne, które otaczają miasto regularnym owalem o długości ok. 1200 metrów. W ich ciągu znaleźć można 19 baszt łupinowych (dawniej było ich 24).
Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska. Fortyfikacyjny charakter miasta tworzy również potężny XIV-wieczny kościół warowny, uchodzący za najsłynniejszą tego typu budowlę w Europie Środkowej oraz książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.
Historyczną atmosferę Paczkowa potęguje kameralny, utrzymany w dawnych proporcjach i przepełniony zabytkowymi kamienicami rynek, pośrodku którego dominuje ratusz z piękną renesansową wieżą. Warto również obejrzeć z bliska owiany licznymi legendami Dom Kata, w których, według podań, urzędował niegdyś miejski oprawca.
Spacerując po Paczkowie nie można również zapomnieć o wizycie w Muzeum Gazownictwa - to jedyny w Polsce, gruntownie zmodernizowany obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.
www.paczkow.pl
Źródło: materiały własne UM