Kędzierzyn-Koźle to miasto w województwie opolskim, ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i kulturalny regionu. Zajmuje powierzchnię 123,42 km2, liczy ok. 64 tys. mieszkańców. Atutem miasta jest jego położenie w centralnej części Europy, w stosunkowo niewielkiej odległości (300-400 km) od sześciu stolic europejskich: Warszawy, Berlina, Pragi, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Lokalizacja na granicy województw dolnośląskiego i śląskiego, w pobliżu autostrady A4 oraz na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód czyni z miasta prężnie działający ośrodek gospodarczy. Niewątpliwym atutem Kędzierzyna-Koźla jest również usytuowanie nad rzeką Odrą. Port w Koźlu umożliwia korzystanie ze szlaku wodnego prowadzącego do portu Szczecin - Świnoujście, a dzięki połączeniu z Europejskim Systemem Dróg Wodnych (Odra - Szprewa, Odra - Havela) - także transport towarów do krajów Europy Zachodniej.
Jednak Kędzierzyn-Koźle to nie tylko prężny ośrodek gospodarczy. Otaczające miasto lasy przecinają liczne ścieżki rowerowe. Płynąc kajakiem po Odrze można zachwycać się nadrzeczną przyrodą lub obserwować siedliska ptactwa, m.in. kaczek, łysek, czapli siwej czy kormoranów. Warte zobaczenia są także usytuowane na trasie spływu zabytki techniki, m.in. śluza z 1840 r. oraz tzw. Syfon Kłodnicki - dwupoziomowe "skrzyżowanie" rzeki Kłodnicy z Kanałem Gliwickim. Na terenie gminy zlokalizowane są także dwa zabytkowe parki: na Plantach Kozielskich oraz na os. Sławęcice. Można w nich zobaczyć aż 37 pomników przyrody. W samym mieście znajduje się wiele interesujących zabytków architektonicznych, m.in. pozostałości Twierdzy Koźle, która należała niegdyś do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. Zachowało się wiele elementów fortyfikacji, w tym unikatowa pod względem sztuki inżynierskiej wieża obronna (XVIII/XIX w.), tzw. baszta Montalemberta.
Kędzierzyn-Koźle jest także znaczącym ośrodkiem kulturalnym i sportowym regionu opolskiego. Od wielu lat organizuje się tu wiele imprez o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także światowym, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych im. Tadeusza Radzia "Publicystyka", Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej "Wrzosowisko" czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej "Szantki". Od kilku lat Kędzierzyn-Koźle jest też organizatorem zawodów Pucharu Europy w triathlonie. Dumę miasta stanowi otwarta w 2005 r. nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, na os. Azoty, wyposażona w boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną oraz w kręgielnię. Odbywają się na niej mecze pierwszoligowej drużyny siatkarskiej Mostostal Azoty Kędzierzyn, a także liczne spotkania międzynarodowe. Poza tym hala przystosowana jest do organizowania koncertów i imprez artystycznych oraz targów i wystaw.
Miasto nie zapomina także o swojej historycznej spuściźnie. Obecność oddziałów Wielkiej Armii Napoleona podczas oblężenia twierdzy Koźle w 1807 r. dała przyczynek do zorganizowania w mieście inscenizacji walk o twierdzę, w której licznie uczestniczą żołnierze z grup rekonstrukcyjnych. Wydarzenie to wzbudza ogromne zainteresowanie nie tylko mieszkańców miasta, ale także sympatyków historii z całego kraju.
Miasto jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i rankingów. W ostatnich latach zostało wyróżnione m.in. pierwszym miejscem w rankingu "Europejska Gmina - Europejskie Miasto" oraz pierwszym miejscem w konkursie "Mister Architektury Województwa Opolskiego 2005", w którym tytuł najpiękniejszego obiektu otrzymała hala widowiskowo-sportowa na osiedlu Azoty.
Źródło: materiały własne UM