Szczawno-Zdrój to gmina miejska położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Zajmuje powierzchnię 14.87 km2, zamieszkuje ją ok. 5.700 osób.
Pierwsza wzmianka o Szczawnie-Zdroju pojawia się w dokumencie z 1221 r. Jednak "prawdziwa" historia uzdrowiska zaczęła się w 1598 r., wraz z potwierdzeniem przez nadwornego lekarza Hochbergów - Caspara Schwenckfeldta leczniczych właściwości wód mineralnych, znanych od stuleci (ponoć już w XIV w. wykorzystywano je w leczeniu chorych na trąd!). Na początku XIX w. Szczawno zaczęło się gwałtownie rozwijać - powstało wiele obiektów uzdrowiskowych, m.in. pijalnia wód mineralnych. Uzdrowisko stało się modne w całej Europie, z myślą o kuracjuszach powstał pod koniec XIX w. Teatr Zdrojowy. W Szczawnie przebywali m.in. król August saski, cesarz Wilhelm II, Konstantyn król grecki, Winston Churchill, kardynał Adam Sapieha, Zygmunt Krasiński i Jarosław Iwaszkiewicz.
Także dziś przyjeżdżający na kurację i wypoczynek doceniają malowniczo położone miasteczko, z jego łagodnym podgórskim mikroklimatem, czystym powietrzem i wodami mineralnymi, wyposażone w nowoczesne zaplecze lecznicze. Leczy się tu schorzenia narządów ruchu, choroby układu oddechowego, moczowego, sercowo-naczyniowego, trawiennego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, cukrzycę, nerwice oraz zaburzenia psychosomatyczne.
Szczawno zapewnia turystom i kuracjuszom wiele dodatkowych atrakcji. Teatr Zdrojowy przez cały rok prezentuje interesujących wykonawców. Gości tu Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego, odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans, a podczas wakacji - Międzynarodowy Letni Kurs Gitary Klasycznej oraz Szczawieńskie Spotkania z Folklorem. W kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym "Dworzysko" organizowany jest festiwal muzyki country.
Także miłośnicy sportu, w szczególności, kolarstwa górskiego, mogą liczyć na sporą dawkę emocji - w Szczawnie odbywają się zawody cross country oraz four cross, a także Mistrzostwa Polski MTB.
Źródło: materiały własne UM