Świdnica jest gminą miejską, położoną w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim.
Atutem Świdnicy jest przede wszystkim jej kameralny charakter. Warto zatrzymać się tutaj choćby na weekend - w zabytkowym Rynku odpocząć w kawiarence, przysiąść na ławeczce obok słynnej astronomki Marii Kunitz czy pospacerować w otoczeniu fontann i rzeźb. Świdnicka starówka jest uważana za jedną z najcenniejszych na Śląsku. Miasto bowiem było niegdyś najważniejszym w regionie, silnym i słynnym ośrodkiem kupieckim oraz stolicą samodzielnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. To tutaj na liczne jarmarki, przyjeżdżali kupcy i mieszczanie, chcący zaopatrzyć się w adamaszek, atłas, biżuterię, sól oraz oczywiście słynne w Europie świdnickie piwo. Ciemny, znakomity trunek, eksportowano nawet do włoskiej Pizy. W Toruniu, Wrocławiu, Krakowie, Pradze i Heidelbergu powstały zaś lokale zwane piwnicami świdnickimi, serwujące firmowe piwo. Wspomnieniem o piwnej tradycji miasta są istniejące do dziś piwnice - niegdyś miejsca przechowywania beczek ze świeżo nawarzonym piwem, dziś nastrojowe piwiarnie.
Świdnica jest miastem o zwartej zabudowie, dzięki czemu wszystkie jego atrakcje można odwiedzić spacerując. Z Rynku łukowato poprowadzoną ulicą Długą, dostaniemy się do Placu Jana Pawła II, u podnóża świdnickiej katedry. Wieża tej gotyckiej budowli mierzy 101,5 m, co plasuje ją pod względem wysokości na pierwszym miejscu na Śląsku i piątym w Polsce. Z centrum miasta niedaleko jest również do Kościoła Pokoju - zabytku światowej klasy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Świdnica to miasto imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Co roku przyjechać tu można na wiosenny Rajd Elmot i wyścig kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich. Miłośnicy dobrych filmów docenią Ogólnopolski Świdnicki Festiwal Reżyserii Filmowej, a melomani Festiwal Bachowski i Świdnickie Noce Jazzowe. Dla fanów militariów gratką będą rekonstrukcje historycznych bitew z różnych epok, odgrywane co roku, z zachowaniem dawnych realiów, wyposażenia i umundurowania.
Źródło: materiały własne UM