Wągrowiec jest stolicą powiatu wągrowieckiego, liczącego ok. 70 tys. mieszkańców, w skład którego wchodzi 7 gmin. Miasto zamieszkuje ok. 25 tys. osób i zajmuje powierzchnię 17,9 km2. Położone jest w północno-wschodniej Wielkopolsce, 50 km na północ od Poznania, 70 km od Bydgoszczy i Piły, w połowie drogi między Warszawą a Berlinem.
Na północ i na południe od miasta rozciągają się przepiękne obszary pagórkowate, pośród których można napotkać szereg charakterystycznych dla tego terenu jezior, którymi otoczone jest miasto, połączonych ze sobą rzekami, co umożliwia opłynięcie miasta, np. kajakiem. Stąd też Wągrowiec nazywany jest "Perłą w koronie jezior”.
Cztery jeziora: Durowskie, Kobyleckie, Łęgowskie i Rgielskie, tworzą doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, a znajdujący się na północnym skraju miasta las i sieć promenad położonych wzdłuż rzek i Jeziora Durowskiego są ulubionymi miejscami spacerowymi turystów i mieszkańców Wągrowca. Na jednym z takich szlaków znajduje się unikalne zjawisko skrzyżowania rzek Wełny i Nielby - zwyczajowo zwane bifurkacją. Wągrowieckie jeziora stanowią także nie lada gratkę dla wędkarzy, a okalające miasto lasy doskonale nadają się nie tylko do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy konnej, ale także myślistwa i grzybobrania.
Walory krajoznawcze miasta uzupełnia odpowiednia baza turystyczna - kąpielisko nad Jeziorem Durowskim (w centrum miasta), z wypożyczalnią sprzętu wodnego i rowerów, hotele, ośrodki wczasowe, przystanie żeglarskie oraz obiekty sportowe udostępniane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, w tym korty tenisowe oraz świeżo zmodernizowana hala sportowa i dwa stadiony - jeden typowo piłkarski, z nowoczesną trybuną, posiadającą pełne zaplecze oraz mogącą pomieścić 2600 widzów oraz drugi, całoroczny, ze sztuczną nawierzchnią trawiastą, spełniający najwyższe wymagania FIFA i UEFA, dysponujący 4-torową bieżnią tartanową, 6-masztowym oświetleniem oraz widownią.
W Wągrowcu zlokalizowanych jest również wiele zabytków, budowli i wyjątkowych miejsc. Z pewnością warto zobaczyć:
-
zrewaloryzowany rynek wraz z jedyną w Wielkopolsce "tańczącą” fontanną z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, jest tutaj również analematyczny zegar słoneczny i róża wiatrów;
-
późnogotycki kościół farny z dzwonnicą;
-
barokowy klasztor i kościół pocysterski;
-
Opatówkę - dawną siedzibę opatów cysterskich, obecnie Muzeum Regionalne;
-
piramidę Łakińskiego - grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy;
-
kościół w Tarnowie Pałuckim - oddalony od miasta o 5 km, najstarszy w Polsce kościół drewniany;
-
kamień św. Wojciecha - jeden z największych w Europie głazów narzutowych we wsi Budziejewko (12 km od Wągrowca);
-
lodowa fontanna na rzece Wełna - niezwykła fontanna rzeźbiona przez naturę w mroźne zimowe dni, jedyna taka w Polsce;
-
rezerwat Dębina - przyrodniczy rezerwat lasu dębowego, w którym występują kolonie czapli siwej.
Wągrowiec to centrum wypoczynku osób niepełnosprawnych. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Inwalidów "Wielspin” jest w pełni pozbawiony barier architektonicznych i dysponuje 200 miejscami hotelowymi i 6 sezonowymi domkami campingowymi. Posiada własną salę sportową, kryty basen, kąpielisko, przystań, sale rehabilitacyjne i odnowy biologicznej oraz tory do gry w kręgle. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Europie tego typu ośrodków. Jednocześnie może z niego korzystać 240 kuracjuszy. W 1996 roku odbył się tu, po raz pierwszy w Polsce, Międzynarodowy Obóz Maltański, z udziałem ponad 320 osób z 12 krajów Europy. W okresie letnim do dyspozycji turystów Wągrowiec oddaje prawie 400 miejsc noclegowych w hotelach i domkach campingowych oraz pole namiotowe na 100 miejsc.