Gniew etnicznie i kulturowo przynależy do Kociewia, malowniczego regionu położonego we wschodniej części Borów Tucholskich, na lewym brzegu Wisły. Mimo upływu stuleci, miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny z dwiema gotyckimi dominantami – zamkiem krzyżackim i kościołem św. Mikołaja.
Dzieje miasta, mimo iż burzliwe łaskawie potraktowały jego zabudowę architektoniczną. Do dziś zachowało się wiele budowli świadczących o bogatej przeszłości grodu. Jedną z najokazalszych jest usytuowany na wzniesieniu zamek krzyżacki, którego metryka sięga przełomu XIII/XIV wieku. W jego murach tętni średniowieczne życie. Spacerując po dziedzińcu można na chwilę wcielić się w rolę rycerza, drukarza, garncarza czy kowala. Jednak podstawowym filarem zamkowej działalności są grupy rekonstrukcyjne takie jak: Chorągiew Husarska, Drużyna Rycerska Zamku Gniew oraz Żółty Regiment. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu na stałe do gniewskiego kalendarza imprez wpisały się wydarzenia: Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski o Miecz Króla Jana III Sobieskiego oraz Vivat Vasa - Inscenizacja bitwy dwóch Wazów.
W niewielkiej odległości od wzgórza zamkowego usytuowany jest rynek starego miasta z osadzonym pośrodku ratuszem. Z czterech stron otaczają go odrestaurowane, piękne kamienice. Tym, co je wyróżnia to tzw. „gniewskie leby”, czyli XV – wieczne domy podcieniowe mieszczące się w zachodniej pierzei rynku. Dużą wartość historyczną ma również gotycki kościół p.w. św. Mikołaja, jedyny obiekt sakralny, który przetrwał niespokojny wiek XX. Już trzeci sezon na jego terenie prowadzone były badania archeologiczne w wyniku, których odnaleziono bogate pochówki. Jedna z teorii głosi, że najprawdopodobniej są to szczątki członków rodu Radziwiłłów, Lubomirskich lub Zamojskich.
Zwiedzając miasto nie sposób pominąć dwóch ulic – Piłsudskiego prowadzącej do rynku, przy której każda z kamienic jest swoistą perełką architektoniczną oraz ulicy Sambora o nieco bajkowym charakterze z parterowymi domami będącymi rzadko już spotykanym przykładem zabudowy małomiasteczkowej.
Miejsc równie urokliwych nie brakuje także w innych częściach miasta - średniowieczne, wąskie uliczki, gotyckie mury obronne oraz klimat miasta sprawiają, że warto tu zajechać o każdej porze roku.
Gmina Gniew stanowi także doskonałą bazę wypadową dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. To właśnie tu krzyżuje się siedem szlaków turystycznych. Każdy z nich jest dobrze oznakowany i ma do zaoferowania wiele wrażeń nawet wybrednemu turyście. Okoliczną przyrodę można podziwiać podczas pieszych wędrówek lub z perspektywy „dwóch kółek”, czy kajaka. Natomiast zimą nie lada gratką są kuligi z pochodniami. Niezależnie od tego, jaki sposób zwiedzania wybierzesz, pewne jest, że naładujesz się pozytywną energią, poznasz wiele, niezwykłych miejsc i zechcesz wrócić tu ponownie.
Źródło: materiały własne UMiG