Gmina Cisna leży w sercu Bieszczadów, i stanowi jeden z ostatnich tak dzikich i czystych zakątków Europy. Pierwsze udokumentowane informacje o Cisnej mamy z 1552 r., zaś pierwsze ślady osadnictwana tym terenie pochodzą z czasów państwa rzymskiego, z 1. poł. II w. ne.
Z Cisnej prowadzą liczne szlaki na malownicze połoniny. Najwyższymi wzniesieniami na terenie gminy Cisna są: Połonina Wetlińska z kulminacją Roh (1255 m n.p.m.), Smerek (1222 m n.p.m.), Jasło (1153 m n.p.m.), Łopiennik (1069 m n.p.m.).
Wspaniałych wrażeń może dostarczyć obwodnica bieszczadzka, która biegnnie przez Ustrzyki Górne, Brzegi Górne i Wetlinę, a następnie przez Baligród prowadzi w stronę Leska. Pięknych widoków możemy się spodziewać jadąc tzw. drogą karpacką. Jest ona przedłużeniem południowej części obwodnicy bieszczadzkiej i prowadzi na zachód, łącząc rozległe góry Smolnika i Komańczy. Cisna znajduje się na rozstaju tych dróg, rozciągają się stąd widoki na najpiękniejsze bieszczadzkie pasma..
Część obszaru gminy wchodzi w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a reszta znajduje się w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody: rezerwat Olszyna Łęgowa w Kalnicy o powierzchni 13,69 ha, ze stanowiskiem olszy czarnej oraz rezerwat krajobrazowy Sine Wiry o powierzchni 450 ha.
W 89% powierzchnię gminy zajmują lasy zmamieszkałe przez dziką zwierzynę. Występują tu m.in. jelenie szlachetne, sarny, wilki, rysie, dziki, niedźwiedzie i żbiki. Część południowo-zachodnią gminy prawie w całości pokrywają lasy, stwarzając warunki do uprawiania turystyki w otoczeniu czystej i nieskażonej przyrody.
Źródło: materiały własne UG