Gmina miejsko-wiejska Górzno leży w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w powiecie brodnickim, w północno-wschodniej części Pojezierza Dobrzyńskiego. Jej wschodnią granicę stanowi rz. Brynica, zaś zachodnią - rz. Pissa. W skład gminy wchodzą miasto Górzno oraz 8 sołectw: Czarny Bryńsk, Fiałki, Gołkowo, Górzno Wybudowanie, Miesiączkowo, Szczutowo, Szynkówko, Zaborowo. Gmina obejmuje obszar 118,38 km2, liczy prawie 4200 mieszkańców (w samym mieście - ok. 1200).
Miasto, zajmujące 348 ha powierzchni, rozlokowane jest na morenowym wzniesieniu między dwoma jeziorami: Górzno (pow. 47,5 ha, głęb. do 16,1 m) i Młyńskie (pow. 26 ha, głęb. ok. 6 m). Prawa miejskie otrzymało w 1327 r. z nadania biskupa płockiego Floriana. Ośrodkiem miejskiego układu przestrzennego jest rynek na planie wydłużonego prostokąta. O bogatej historii Górzna świadczą zabytki, wśród których na szczególną uwagę zasługuje barokowo- klasycystyczny kościół parafialny z XVIII w. o dwóch wieżach. W mieście zachowały się też liczne parterowe, w części drewniane i szachulcowe domy z XIX w.
Stały element górznieńskiego krajobrazu stanowią lasy - ok. 52% powierzchni. Są to głównie lasy iglaste. Część obszaru gminy leży w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego kilka rezerwatów przyrody, m.in.: Las nad Brynicą, Szumny Zdrój, Czarny Bryńsk, Ostrowy nad Brynicą. Jednym z najwspanialszych pomników przyrody jest Dąb Rzeczypospolitej - jego wiek określa się na ok. 500 lat. Przez teren parku biegną liczne szlaki turystyczne oraz przyrodnicze ścieżki dydaktyczne.
Górzno to wymarzone miejsce wypoczynku. Przez cały rok utrzymuje się w tym rejonie niepowtarzalny mikroklimat, leczniczo oddziałujący na drogi oddechowe i układ nerwowy. Brak przemysłu oznacza czyste powietrze, ciszę i spokój. Atutem gminy są z pewnością walory krajobrazowe - zróżnicowana rzeźba terenu, lasy i dwa jeziora, w tym jedno ze strzeżoną plażą miejską i pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego dysponuje kajakami, rowerami wodnymi i łodziami. W gminie można wędkować, polować, ale też pograć w tenisa czy w bilard, pojeździć konno lub odbyć przejażdżkę bryczką. Górzno posiada pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne.
Górzno to również idealne miejsce do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jako pierwsi jego walory sportowe docenili przedstawiciele Polskiego Związku Triathlonu, organizując w 1989 r. na terenie miasta i okolic pierwsze zawody triathlonowe, a potem Grand Prix Pucharu Polski. W 1998 r. zawody otrzymały rangę Mistrzostw Polski. W Górznie odbywają się też: Duathlon Osób Niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz minitriathlon dla dzieci i młodzieży. Górzno jest jedyną miejscowością w Polsce w której odbywają się stale zawody triathlonowe, stąd zyskało ono miano stolicy polskiego triatlonu. Organizacja imprez dla "żelaznych ludzi" możliwa jest dzięki doskonałym warunkom przyrodniczym. Ale jazda na rowerze, biegi i pływanie to nie wszystko. W Górznie znajduje się nowa pełnowymiarowa hala sportowa umożliwiająca różnego typu gry zespołowe. Regularnie odbywają się tu turnieje siatkówki, m.in. Integracyjny Turniej Siatkówki "Żadnych Granic" z udziałem Kadry Polskiej Niepełnosprawnych START, Piknik Plażowej Piłki Siatkowej oraz Nocny Turniej Plażowej Piłki Siatkowej. Latem istnieje możliwość gry w siatkówkę plażową na specjalnie przygotowanych w tym celu boiskach.
Źródło: materiały własne UG