Położona w powiecie wschowskim wieś Osowa Sień w czasach, gdy leżała w granicach Prus, a później Rzeszy Niemieckiej, nosiła nazwę Röhrsdorf. Jej ciekawostką było istnienie trzech niezależnych majątków ziemskich. Nosiły jakże prozaiczne rozróżnienie na Osową Sień Górną, Średnią i Dolną. Niniejszy artykuł poświęcony jest tej pierwszej części wsi nazywanej w czasach niemieckich Ober Röhrsdorf.
W XVII-XVIII w. majątek ziemski i folwark Ober Röhrsdorf należał tak, jak pozostała część wsi w o rodziny Żychlińskich. W wyniku dziedziczenia został wyodrębniony i poprzez koligacje rodzinne stał się od połowy XIX wieku własnością Anny i barona Eugena von Seherr-Thoss. Baron zlecił wzniesienie nowej siedziby rodowej w miejscu starego XVIII-wiecznego dworu.
Rezydencja w stylu renesansowego zamku powstała pomiędzy 1890 i 1904 r. Była wówczas okazałym pałacem z widoczną z daleka wieżą. Zróżnicowana bryła budynku dodawała mu romantycznego uroku. Po II wojnie światowej pałac, folwark oraz ziemię majątku przejął Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej Osowa Sień. Użytkował neorenesansową siedzibę von Seherr-Thossów do 2007 r. Od tego czasu jej właścicielem jest polsko-duńskie małżeństwo. Pałac, sukcesywnie remontowany, stał się tzw. butikowym hotelem.