Gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu jest najważniejszym zabytkiem i główną atrakcją turystyczną Świebodzic. Powstał w 1 poł. XIII w. jako budowla romańska. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 30 sierpnia 1228 r. Najprawdopodobniej pierwotnie była to budowla drewniana, zniszczona w 1241 r. przez Mongołów biorących udział w bitwie pod Legnicą, potem odbudowana z kamienia na wcześniejszym miejscu. Kościół, przebudowany w XIV i XV w. oraz w 1891 roku, do dziś przetrwał w formie budowli jednonawowej, z niższym i węższym, prosto zamkniętym prezbiterium. Do nawy od południa przylega kruchta, a do prezbiterium od północy - zakrystia. Od zachodu wznosi się wieża, odbudowana w XIX w.
We wnętrzu kościoła można podziwiać gotyckie sakramentarium z 1352 r., późnobarokowe organy oraz ołtarz główny z XVII w. (pierwotny ołtarz główny - gotycki tryptyk z przedstawieniem tryumfu Matki Bożej eksponowany jest dziś w Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Na zewnątrz zachowały się detale kamieniarki gotyckiej, renesansowy nagrobek oraz umieszczona u wejścia do kościoła, w ścianie kruchty, rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem.
W 2 poł. XX w., w czasie prac konserwatorskich, w kościele odkryto cenne średniowieczne malowidła, m.in. przedstawienie św. Krzysztofa, datowane na 2 ćw. XIV w. Ciekawostką jest, niespotykane na naszych ziemiach przedstawienie świętego w mitrze książęcej. W 1970 r. w kruchcie południowej przeprowadzono badania nawarstwień oraz odsłonięto i zakonserwowano fragmenty malowideł z początku XVI w. - zidentyfikowano m.in. scenę Pokłonu Trzech Króli. Polichromię tę warto zobaczyć.
ul. Strzegomska 40