Mury miejskie Strzelina, ściśle wiążą się z historią powstania miasta, które założono w 1292r. na polecenia księcia Bolka I Świdnickiego. Jeszcze za jego życia mniej więcej do I poł. XIV wieku powstały pierwsze obwarowania i fosa. Wytyczono również 3 bramy miejskie: Ziębicką, Wodną oraz Wrocławską. Do systemu umocnień należało również 10 baszt.
Pierwsza poważna rozbudowa murów obronnych nastąpiła w XVI wieku kiedy to umocniono wały ziemne oraz dobudowano wieżę do Bramy Ziębickiej. Był to czas rozkwitu miasta. Modernizacja obwałowań z pewnością przydała się w czasie wojny trzydziestoletniej z lat 1618-1648, podczas to której miasto jak i same mury nie przetrwały najazdów wojsk saskich, brandenburskich, austriackich, czy nawet polskich oddziałów - "lisowczyków". Na skutek rozbudowy miasta, w 1819r. dostąpiono do częściowej rozbiórki murów i miejskich bram. Ostatnie zniszczenia murów jak i miasta pochodzą z 1945r.,kiedy to wojska radzieckie zadały miastu wielki cios, jakim było zniszczenie 80% zabudowań, które częściowo do dnia dzisiejszego nie zostało odbudowane.
Obecnie najciekawszy skrawek muru obronnego możemy zobaczyć przy ul. Pocztowej. Oprócz murów w mieście, przy ulicy Staszica zachowała się również jedyna z 10 istniejących wcześniej baszt. Baszta Prochowa, umiejscowiona była w południowo - wschodnim pierścieniu murów. Prostokątna budowla o wymiarach 4,5m. x 1m., powstała w XVw., w XVIw. rozbudowano jej szczyt. W późniejszym czasie, gdy funkcje obronne zeszły na margines, basztę sprzedano i w XIXw. urządzone w niej punkt widokowy. Aktualnie baszta jest w rękach prywatnych i jest zagrożona zawaleniem, tak jak znajdujący się obok budynek zabytkowego browaru z XVIIIw.
W latach 2001- 2002. w czasie gruntownego remontu śródmiejskich uliczek odkryto fundamenty bramy wodnej i ziębickiej. Oczywiście zostały zasypane, lecz w miejscu bramy wodnej, przy ul. Wodnej, umieszczono granitową tablice z informacją o jej istnieniu, natomiast w miejscu bramy ziębickiej, umieszczono tablicę informacyjną, a jej fundamenty u zbiegu ulic Pocztowej i Kościuszki,oznaczono kolorową kostką brukową.