Historia stopnia wodnego w Brodach Iłżeckich związana jest z rozbudową Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i koncepcją Stanisława Staszica budowy "ciągłych zakładów fabryk żelaza na rzece Kamiennej", realizowaną w pierwszej połowie XIX w. W 1840 r. w Brodach powstała zapora i zbiornik zaopatrujący w wodę tutejszą pudlingarnię (zakład, w którym oczyszcza się surówkę z węgla i innych domieszek). Katastrofalna powódź z 1903 r. zniszczyła tamę i urządzenia hydrotechniczne.
Pod koniec lat 50. XX w. rozpoczęto odbudowę zbiornika z myślą o zaopatrzeniu w wodę Zakładów Górniczo-Hutniczych w Zębcu, odległym o ok. 9 km na północ. Jeszcze przed ukończeniem prac w 1964 r. okazało się, że wprowadzenie nowych technologii znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na wodę i w efekcie zaniechano konstrukcji ujęcia dla Zębca.
Obecnie zalew o powierzchni ok. 260 ha i długości ponad 5 km jest popularnym miejscem weekendowego wypoczynku mieszkańców okolicznych miejscowości. Infrastruktura turystyczna nie jest zbyt rozwinięta, dlatego większość "wczasowiczów" obozuje tu na dziko. Zbiornik cieszy się popularnością wśród amatorów łowienia ryb - często są tu organizowane zawody wędkarskie, także w sezonie zimowym.
Podczas odbudowy w latach 60. XX w. zrekonstruowano dawny przelew wykonany z kamiennych ciosów w 1840 r. Stał się on symbolem i atrakcją turystyczną Brodów - jego wizerunek umieszczono w herbie gminy. Zabytek można oglądać w północnej części brodzkiej zapory.
Po obu stronach zalewu znajdują się piękne skałki piaskowcowe - pomniki przyrody. Część z nich objęta jest ochroną w rezerwacie "Skały w Krynkach".
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła świętokrzyskie