Gorzanów jest dziś dużą, liczącą ponad 1200 mieszkańców wsią znaną przede wszystkim z rozlewu wód mineralnych odkrytych pod koniec XIX wieku. Położona jest w centrum Kotliny Kłodzkiej, na północ od Bystrzycy Kłodzkiej. Miejscowość bogata jest w wiele cennych zabytków, wśród których wyróżnia się okazały zespół pałacowo-parkowy rodziny von Herbestein. Obiekt ten ma ponad 700-letnią historię w czasie, której po wielu przebudowach otrzymał dzisiejszą formę. Najstarsze zachowane źródła pisane z 1341 r. wspominają o znajdującym się w Gorzanowie, noszącym wówczas nazwę Arnoldisdorf, kościele parafialnym noszącym wezwanie Św. Marii Magdaleny.
Wieś była ważnym ośrodkiem dóbr ziemskich z zamkiem, sądem i szkołą. Przed XVII wiekiem panami na zamku gorzanowskim były rody von Moschen (Muszyn) i von Ratschin (Raczyn). W 1559 r. Georg von Ratschin wzniósł późnorenesansowy dwór z materiałów odzyskanych z rozbiórki zniszczonego zamku. Von Ratschinowie władali dobrami do początkowych lat XVII wieku, do ich konfiskaty za udział w antycesarskich wystąpieniach. Po wojnie trzydziestoletniej, w 1624 r. majątek otrzymał Johann Arbogast von Annenberg, arystokrata pochodzący z Tyrolu, pułkownik wojsk Cesarstwa Austrii. To za jego czasów dwór rozbudowano do dwudziedzińcowego założenia pałacowego.
Około 1650 r., po małżeństwie z córką von Anneberga, właścicielem Gorzanowa został Johann Fridrich von Herbestein, który nadał mu nazwę Grafenort. Z jego inicjatywy w latach 1653-1657 pałac przebudowano w duchu barokowym. Właściciel zatrudnił do tych prac włoskich budowniczych działających w ówczesnych Czechach. Następcy hrabiego Johanna Friedricha kontynuowali rozbudowy i modernizacje założenia tworząc w XVIII wieku nowy park, w którym zbudowano w XIX wieku obiekty towarzyszące. Związane były z założonym we wsi letniskiem, rozwijającym się prężnie po odkryciu złóż wód mineralnych. Von Herbesteinowie posiadali Gorzanów do 1945 r.
Po II wojnie światowej, gdy Grafenort stał się polskim Gorzanowem założenie pałacowo-parkowe upaństwowiono. Źle użytkowane obiekty z biegiem lat uległy znacznej degradacji. Dziś przejęte przez Fundację Pałac Gorzanów są powoli remontowane i mają szanse na powrót do dawnej świetności. Jest więc nadzieja, że te największy na Ziemi Kłodzkiej zespół rezydencjalny znów będzie przyciągał rzesze turystów.