Bożnica (synagoga) to miejsce zgromadzeń, modłów, nauczania. Z lat 1790-1792 zachowały się informacje o dwóch synagogach żareckich, a ok. 1870 r. powstała trzecia, tzw. reformowana. Była najbardziej okazała, w unikatowym stylu neoromańsko-mauretańskim, który zatarła dopiero przebudowa w latach 1954-1957, po zniszczeniach II wojny światowej. Dziś w tej bożnicy mieści się dom kultury.
Obok, od południa, stała mniejsza, starsza synagoga klasycystyczna, zrujnowana podczas wojny i okupacji. Ten sam los spotkał rytualną łaźnię (mykwę) i budynek pomocniczo-edukacyjny, które znajdowały się na zapleczu.
Obecny obiekt, to rozbudowana o 1/3 długości dawna synagoga. We wnętrzu zachował się pierwotny układ: sala główna, gdzie we wschodniej ścianie, w maleńkiej przybudówce było miejsce na Torę (aron ha-kodesz), bima pośrodku i babiniec nad przedsionkiem (balkon od zachodu). Zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi modlono się oddzielnie - mężczyźni na parterze, a kobiety na galerii. Dziś już nie słychać tu śpiewnych modłów Żydów i nikt nie zapala szabasowych świec...