Znajdująca się w północno zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego, w okolicach Gaszowic, miejscowość o nazwie Czernica, słynie jako miejsce urodzenia znakomitego kompozytora współczesnej muzyki poważnej Henryka Mikołaja Góreckiego i pięknego zespołu dworskiego. Zespół dworski, składający się z pałacu, 2 hektarowego parku, 2 stawów rybnych, karczmy dworskiej, budynków zarządcy i pracowników dworskich, stodoły, obory i drewnianego spichlerza należał do barona von Roth`a, który stał się właścicielem Czernicy w 1848r.
Najokazalszym i najbardziej interesującym obiektem tej posiadłości jest neogotycki pałacyk pochodzący z połowy XIX wieku. Posiada interesujące wnętrza ze szczególnie wiernie zachowaną salą myśliwską z neorenesansowym piecem kaflowym. Rodzina von Roth zamieszkiwał w pałacu do swoich ostatnich dni, baron zmarł w 1895r., jego żona Albina w 1927 i w rok po ich śmierci folwark czernicki z pałacykiem wydzierżawiono Henrykowi Mullerowi, a w 1937r. Schlesingerowi.
Po wojnie, jak większość tego typu majątków, został również rozparcelowany. W pałacu umieszczono Urząd Stanu Cywilnego, później szkołę rolniczą, a w latach 50-tych całość majątku łącznie z pałacem przejęły Zakłady Mięsne w Bytomiu umieszczając tutaj tuczarnie świń. W 1993r. po zakończeniu działalności na tym terenie zakładów mięsnych całość została przekazana Radzie Sołeckiej, która po stosownym remoncie budowli przeznaczyła ją na lokalny ośrodek kultury.