Pierwotnie dzisiejsza budowla miała charakter zamku, który wybudował w XVII w. właściciel Wodzisławia - Stefan Pławecki lub Plawetzki. Obiekt często był przebudowywany, aż po dzisiejszy wygląd bryły.
W 1822 r. miasto nawiedził wielki pożar, który zniszczył również opisywany ( wtedy ) zamek, toteż dość szybko go odbudowano, ale już jako pałac, gdyż stwierdzono niewątpliwie, iż skończyły się czasy, kiedy każda niemal siedziba kasztelana, czy księcia lub kogoś z ówczesnej szlachty - posiadała wokół siebie mury obronne. Od 1926 roku, do czasów obecnych, pałac jest w rękach miasta Wodzisław Śląski, w którym mieści się m.in. Muzeum i Urząd Stanu Cywilnego, a z tyłu obiektu rozciąga się niewielki park, z rzeźbą "rzucającą się w oczy", przypuszczalnie o tytule "Rodzina".
Budynek zlokalizowany jest w pobliżu południowowschodniego naroża rynku, stykającego się z przypałacowym placem. Obiekt jest dwukondygnacyjny, w stylu francuskiego baroku klasycyzującego, wznoszący się na planie prostokąta, przykryty czteropołaciowym dachem. Na elewacjach pałacu można dostrzec ozdobne ryzality środkowe, fronton w formie trójkąta z kartuszem o dwóch tarczach - herbach rodowych rodziny Dietrichstein i Henckel von Donnersmarck. Do środka budynku prowadzi okazała brama wejściowa. Klatkę schodową wypełniają lustrzane schody z podestami. Przez obszerną sień, można dostać się do dawnych komnat. Większość pokojów zdobi sklepienie krzyżowe.
Może być nawet zdziwieniem niejednego czytającego historię pałacu i jego okolicznych miejscowości, iż przetrwał on walki w okresie stycznia - marca 1945 r., co większość takich budynków w okolicznych miejscowościach nie miała takiego szczęścia.
W chwili obecnej w budynku funkcjonuje Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum, które swymi zbiorami zaciekawi niejednego turystę, chcącego przenieść się wyobraźnią w czasy przeszłe, a nawet jeszcze dalsze, odkryć ponownie ducha wieków minionych.