Neogotycki kościół pw. św. Mikołaja zbudowany został w latach 1913-1926. Posiada unikatowe XVII-wieczne wyposażenie, m.in. ołtarz główny oraz obrazy. Z kościoła wiodą monumentalne schody do groty Matki Bożej (1978).
Tereny Grabownicy Starzeńskiej i okolic położone nad rzeką Stobnicą zamieszkiwane były już w neolicie, znaleziska archeologiczne świadczą również o kontaktach tutejszej ludności z Cesarstwem Rzymskim. Wieś w roku 1377 lokowana została przez księcia Władysława Opolczyka. W roku 1593 ówczesny właściciel majątku Jerzy Pełka wzniósł drewniany kościół, który wraz z wioską został spalony przez Tatarów w roku 1624. Staraniem następnego właściciela Hieronima Nagórskiego w roku 1631 oddano do użytku nowy kościół, również drewniany, ten w roku 1920 został przeniesiony do wsi Grabówka.
Obecna świątynia wymurowana została na planie krzyża łacińskiego. W ścianie frontowej wybudowano wieżę, którą nakrywa strzelisty dach - wieża z wieńczącym ją krzyżem ma wysokość 40 metrów. Na przecięciu naw i transeptu znajduje się sygnaturka. Kościół jest trójnawowy z prezbiterium zamkniętym apsydą. Okna zamknięte łukiem wypełniają witraże. Drugim patronem świątyni jest św. Józef.