Niewielkie Leśno położone między jeziorami Leśnym Górnym i Dolnym warto zobaczyć z powodu zabytkowego, najstarszego na Pomorzu drewnianego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Świątynię w połowie XVII w. ufundowała królowa Maria Ludwika Gonzaga. W wielu folderach i przewodnikach podkreśla się, że drewniana wieża kościoła, mierząca 32 m to najwyższa drewniana budowla w Polsce (przypominamy jednak, że modrzewiowy maszt w Gliwicach mierzy 110 m).
Na południe od jeziora Leśno Dolne znajduje się interesująca ścieżka lichenologiczno-kulturowa. Utworzono ją na obszarze pradawnego cmentarzyska.
Atrakcją turystyczną jest też kamienny krąg o 26-metrowej średnicy, w którego centrum stoi unikalna kamienna stela o cechach antropomorficznych. Archeolodzy w dostojnym głazie dopatrzyli się zarysu nosa i łuków brwiowych.
Oprócz kamiennych kręgów świadczących o obecności Gotów na tych ziemiach, archeolodzy na terenie cmentarzyska odkryli groby skrzynkowe kultury pomorskiej (V-III w. p.n.e.) z glinianymi popielnicami twarzowymi oraz groby szkieletowe z okresu rzymskiego. Wędrując ścieżką między kurhanami i kamiennymi kręgami, warto zabawić się w lichenologa i przyjrzeć rozmaitości kształtów i barw porostów pokrywających kamienie, korę drzew czy ziemię.
Porosty są świetnym bioindykatorem, czyli wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki. Wchodząc w reakcję z sokiem komórkowym tworzy on kwas uszkadzający cząsteczki chlorofilu i porost umiera "z głodu". Z bogactwa występujących tu porostów można wnioskować, że w Leśnie oddycha się świeżym, czystym powietrzem.