Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi został wybudowany w latach 1913-1918, a konsekrowany 19 czerwca 1921 r. przez bpa pomocniczego chełmińskiego Jakuba Klundera.
Początkowo zwieńczeniem wieży była tzw. "wieżyczka", która uwydatniała fakt, iż architekt, Oskar Siede z Berlina, wzorował się na kościołach gdańskich. Została ona jednak zdjęta na rozkaz faszystów w czasie wojny aby uniemożliwić obserwację pobliskiego lotniska. Po wojnie opiekę nad świątynią przejęli salezjanie, którzy pracują w tej parafii po dzień dzisiejszy.
W latach 50-tych i 60-tych kościół został gruntownie odnowiony, m.in.: prof. Marian Schwartz z Poznania ozdobił ściany kościoła freskami, zostały zamontowane 2 nowe dzwony i wyremontowane oraz powiększone 19 głosowe organy, wybudowane w 1915 r. przez firmę E. Wittka.
W kościele, na szczególną uwagę zasługuje lewy ołtarz boczny, pochodzący ze starego kościoła. Na wieży kościelnej można zauważyć tarczę zegarową zegara pochodzącego z 1916 r. Obok kościoła stoi kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena - patrona Starej Rumi - która przed wojną stała w centrum wsi. Warto zwrócić uwagę na motywy kaszubskie w kościele m.in: wzory na freskach oraz na szafie organowej i chórze.