W wigilię Bożego Narodzenia w 1868 r. w Barlinku, w rodzinie żydowskiego rzemieślnika przyszedł na świat Emanuel Lasker. O fakcie tym informuje pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie budynku przy ul. Chmielnej 7, którą warto zobaczyć.
Kim był Emanuel Lasker, że zasłużył na takie wyróżnienie? Pasjonatom gry w szachy z pewnością nie trzeba tego wyjaśniać. Znane są im doskonale warianty szachowe nazwane od jego nazwiska.
Emanuel Lasker był filozofem i matematykiem, ale świat zapamiętał go przede wszystkim jako wielkiego szachistę. Mając 25 lat pokonał ówczesnego szachowego mistrza świata Wilhelma Steinitza. Przez 27 lat nie znalazł się godny Emanuela Laskera przeciwnik, który mógłby odebrać mu ten tytuł. Mistrz uległ dopiero w 1921 r. kubańskiemu szachiście Jose Raulowi Capablance.
Lasker był autorem wielu książek o szachach, w Stanach Zjednoczonych stworzył i redagował "Lasker’s Chess Magazin", pisywał także artykuły do innych magazynów szachowych. Był autorem pojęcia gry psychologicznej. Kładł wielki nacisk nie tyle na logikę kolejnych ruchów szachowych, co na psychologiczne rozpoznanie przeciwnika i wybór taktyki najbardziej dla niego niewygodnej, sprzyjającej popełnieniu błędu.
Ciekawostką jest fakt, że w 1935 r. Emanuel Lasker zrzekł się niemieckiego obywatelstwa, by przyjąć... radzieckie. W nowej ojczyźnie mieszkał jednak zaledwie dwa lata. Zmarł w Nowym Jorku 11 stycznia 1941 r. i został pochowany na cmentarzu Cypress Hills na Long Islands.
W Barlinku, rodzinnym miasteczku "Króla szachów", co roku w czerwcu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Szachowy pamięci dr. Emanuela Laskera. Warto zobaczyć, jak radzą sobie najlepsi dzisiejsi szachiści.