Nadal jeszcze stosunkowo niewiele osób wie, że jedyną w Polsce twierdzą morską, i to z całkiem nieźle zachowanymi obiektami fortyfikacyjnymi, jest Świnoujście. Ocalałe do dziś forty Prusacy zaczęli budować w połowie XIX w. Ich zadaniem była obrona portu położonego w ujściu Świny. Na zachodnim brzegu, na wyspie Uznam powstały Fort Anioła i Fort Zachodni. Od wschodu wejścia do Świnoujścia broniły wzniesione na wolińskim brzegu Fort Wschodni oraz baterie nadbrzeżne "Forst" i "Strandbatterie".
W Świnoujściu do 1992 r. znajdowała się radziecka baza okrętów wojennych. Obiekty forteczne były użytkowane przez Rosjan. Dopiero po opuszczeniu przez nich terenu dawnej twierdzy zaczęli tu zaglądać turyści. Obecnie atrakcje forteczne Świnoujścia można zwiedzać w sposób zorganizowany. Aby poznać w pełni twierdzę, trzeba odwiedzić trzy miejsca: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Wschodni, zwany potocznie fortem Gerharda.
Fort Gerharda został udostępniony zwiedzającym w 2001 r. Organizatorzy zadbali o ogólnowojskowe środki wzmagające doznania turystów. Wejścia strzeże wartownik w cesarsko-niemieckim mundurze, wyposażony w broń z epoki. Do wstępu na teren upoważnia przepustka-bilet, wydana w schronie przy wartowni nr 1. Na trasie zwiedzania znajdują się najciekawsze obiekty fortu, w tym przejście podziemną trasą, prowadzącą jego kazamatami. Zwiedzający są świadkami "wystrzałowego" pokazu obsługi XIX-wiecznego działa. Turystów regulaminowo musztruje sam komendant z bujnymi faworytami, monoklem w oku i pruską pikelhaubą na głowie. Równie mocne atrakcje czekają tych, którzy zdecydują się na spacer do pozostałych, wolińskich obiektów twierdzy. Do baterii nadbrzeżnych oraz do pochodzących z okresu II wojny światowej schronów baterii przeciwlotniczej i wieży dowodzenia zwanej "Dzwonem" poprowadzono znakowany Szlak Fortyfikacyjny. Warto go przejść "pod dowództwem" przewodnika z Fortu Gerharda.
Do Fortu Wschodniego (Gerharda) prowadzi przez las pokrętna droga nazwana ulicą Ku Morzu. Niestety nie jest możliwy krótszy dojazd z centrum Warszowa, przeszkodą są niedostępne tereny portowe. Fort czynny jest dla zwiedzających od godz. 9 do zmierzchu.
Nad uznamskim brzegiem Świny warto zobaczyć Fort Anioła - rotundę, której nadano nazwę z racji podobieństwa do rzymskiego Zamku Świętego Anioła, oraz Fort Zachodni.
Do obydwu obiektów prowadzi biegnąca wzdłuż brzegu ulica Jachtowa. Fort Zachodni czynny jest w sezonie od 9 do zmierzchu. Fort Anioła zaprasza w godz. 9-18 (po sezonie w godz. 10-15.30).
Naprzeciwko bramy Fortu Zachodniego, w dawnym laboratorium prochowym mieszka Tadeusz Zieliński, artysta specjalizujący się w pisaniu ikon. Wzięty twórca chętnie pokazuje swoje prace i gawędzi z zainteresowanymi malarstwem. Zaprasza do swojej fortecznej siedziby z ogródkiem, wyłącznie po telefonicznym umówieniu (tel. 091 321 81 20, 0 601 854 905).