Powstałe w 1977 r. Muzeum Wsi Kieleckiej jest jednym z największych tego typu muzeów skansenowskich w kraju. Główną ekspozycją jest Park Etnograficzny. Na położonym w zakolu Czarnej Nidy obszarze, liczącym ponad 70 ha, zgromadzono pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. zabytki wiejskiego, małomiasteczkowego, dworskiego i sakralnego budownictwa drewnianego z terenu Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.
Do najciekawszych obiektów można zaliczyć dwór z Suchedniowa z pełnym wyposażeniem wnętrz, spichlerz dworski ze Złotej z 1719 r., barokowy kościół Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa nad Wisłą z 1763 r., studnię dworską z Gór Pińczowskich, kuźnię z Radoski czy wiatrak z Grzmucina. Ponadto zwiedzający mogą obejrzeć m.in. wnętrza mieszkalne chałup z XIX i początków XX w. oraz warsztaty rzemieślnicze, takie jak: warsztat stolarza, plecionkarza, wytwórcy gontów, szewca, a ponadto XIX-wieczne wnętrza apteki, sklepiku i pracowni krawieckiej z okresu międzywojennego, prezentowane w organistówce z Bielin.
Wszystkie przeniesione obiekty zostały wyposażone w meble i sprzęt codziennego użytku typowe dla regionu, z którego pochodzą.