W sezonie letnim przez Rąbkę przechodzą tysiące turystów, zmierzających ku wydmom łebskim. Na parkingu przed bramą do Słowińskiego Parku Narodowego trzeba rozstać się ze swoim ulubionym samochodem i przesiąść się na rower do melexa lub do rikszy czy zaprzężonej w konia bryczki. Aby zaparkować tutaj auto w pogodne dni letniego sezonu, trzeba przyjechać wczesnym rankiem, najlepiej gdy inni jedzą jeszcze śniadania. W ostateczności 7-kilometrowy odcinek od bramy parku do stóp Góry Łąckiej - najokazalszej ruchomej wydmy (42 m n.p.m.) - można pokonać pieszo.
Ale Rąbka skrywa także wojenne tajemnice. Podczas II wojny światowej znajdował się tutaj niemiecki poligon doświadczalny, gdzie były testowane rakiety przeciwlotnicze Rheintochter ("Córy Renu") i rakiety balistyczne Rheinbote ("Posłaniec Renu"). Świadectwem tamtych czasów są pozostałości po bunkrach i wyrzutniach. W Muzeum Wyrzutnia miłośnicy militariów mogą obejrzeć bunkier dowodzenia, fundamenty stacji radiolokacyjnych, oraz wykopane rakiety. Na terenie dawnego poligonu w latach 1967-1974 Stacja Sondażu Rakietowego przeprowadzała próby z prototypami rakiet meteorologicznych.
Rąbka ma również duży walor dla osób, które lubią zażywać kąpieli słonecznych nie będąc skrępowanymi obcisłymi kąpielówkami czy sznureczkami kostiumów bikini. Około 2 km na zachód od "wyrzutni" rozpoczyna się plaża dla naturystów.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła pomorskie
Muzeum znajduje się w połowie drogi z Łeby w stronę "ruchomych wydm". Z przewodnikiem zwiedzanie nie trwa dłużej niż 30-40 minut. W zasadzie, można zwiedzać je samemu, gdyż eksponaty są dobrze opisane. Z ciekawszych elementów w muzeum - w stanowisku obserwacyjnym są wyświetlane na DVD dwa filmy archiwalne. Oczywiście warto też wspiąć się na wieżę widokową.(chrispu)