U podnóża góry zamkowej w Wygiełzowie położony jest Nadwiślański Park Etnograficzny. Powstał on w 1968 r. w celu zgromadzenia, zachowania i udostępniania zwiedzającym zabytków budownictwa drewnianego, charakterystycznego dla zachodniej Małopolski.
Domy kryte strzechą lub gontem są w pełni wyposażone w sprzęty, jakich używała ludność w XVIII i XIX w. Znajduje się tu m.in. zagroda wiejska z domem mieszkalnym połączonym z oborą, stajnią, stodołą i spichlerzem. Osobliwością są stodoły sześcio- lub ośmioboczne, o konstrukcji zrębowej, w której stosowano specjalny rodzaj ciesielskiego złącza, tzw. "jaskółczy ogon".
Jednymi z najciekawszych obiektów skansenu są kościółek przeniesiony z Ryczowa (XVI w.) i drewniana dzwonnica z Nowej Góry (1770). Nie mniej interesujący jest zespół obiektów mieszkalnych obrazujących architekturę małomiasteczkową i podmiejską. Warto zwrócić uwagę na chałupę sołtysa, kuźnię i olejarnię oraz zrekonstruowaną i czynną karczmę ze wsi Minoga (powiat krakowski), w której serwuje się m.in. tradycyjne potrawy.
Znakomitym dopełnieniem obrazu dawnych wsi i miasteczek jest zrekonstruowany drewniany dwór, pochodzący ze wsi Droginia (powiat myślenicki), wzniesiony ok. 1730 r. przez Adama Jordana, ówczesnego właściciela wsi. Zamek Lipowiec i Nadwiślański Park Etnograficzny, Wygiełzów, ul. Podzamcze 1, tel. 32-613-40-62.