Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa" powstał w 2001 roku na terenie gmin: Brody, Tuplice, Trzebiel, Łęknica, Przewóz. Obejmuje powierzchnię 182 km2. Park chroni polską część moreny czołowej, ukształtowanej przez lodowiec skandynawski. Morena (łuk) rozciąga się po obu stronach granicy polsko-niemieckiej, którą w tym miejscu stanowi Nysa Łużycka. Łuk moreny jest wyjątkowo ładnie ukształtowany i widoczny nawet z kosmosu.
Pojezierze antropogeniczne
Na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa naliczono ponad 100 zbiorników wodnych, które powstały w wyniku działalności górniczej. Woda w tych zbiornikach ma różną barwę: od turkusowo-niebieskiej, zielonej, granatowej do pomarańczowej, czerwonej i brunatnej. Barwa wody jest związana z jej składem chemicznym, a ten z kolei wpływa na odczyn wody. Są tu jeziora zarówno o odczynie zasadowym, jak też silnie kwaśnym.
Najmłodsze zbiorniki pokopalniane okolic Łęknicy znajdują się w polskiej części Łuku Mużakowa. Ostatnią kopalnię zamknięto tu w 1974 r. Wody zbierające się w wyrobiskach są wciąż silnie kwaśne i zażelazione - mają niespotykany, intensywnie ochrowy kolor i nie występuje w nich życie.
Dzięki odsłonięciom pokładów trzeciorzędowych, źródliskom wód mineralnych, wychodniom węgla, formom erozyjnym - wizyta w najmłodszej części pojezierza antropogenicznego może okazać się wyjątkową lekcją geologii na żywo.
Geotopy, czyli ciekawostki geologiczne
W rejonie Łęknicy znajdują się najciekawsze obiekty Łuku Mużakowa. Podczas stosunkowo niedługiej wędrówki po okolicy można zobaczyć jeziorka o wyjątkowej barwie wody, przejść się po "węglowej plaży" czy przyjrzeć się z bliska wychodniom węgla brunatnego.
Jedną z większych atrakcji jest tzw Żelaziste Źródełko. Bije z niego silnie zmineralizowana woda, z której wytrącają się rzadko spotykane żelazisto-manganowe naskorupienia.
W obrębie parku znajdują się ponadto: Park Mużakowski i rezerwat leśny "Nad Młyńską Strugą", dwa użytki ekologiczne: "Leśne bagno" i "Dolina", oraz 18 pomników przyrody: 17 drzew i głaz narzutowy.
Informacja turystyczna
Siedziba Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa"
Trzebiel, ul. Żarska 52
tel. 068 362 41 35
Stowarzyszenie Geopark "Łuk Mużakowa"
Łęknica, ul. Wojska Polskiego 2/1
tel./faks 068 375 34 75 (Janusz Beger)