20 lipca 1897 r. we Włocławku urodził się Tadeusz Reichstein. Gdy miał dziesięć lat, jego rodzina opuściła Polskę i na stałe osiadła w szwajcarskim Zurychu. W Zurychu Tadeusz Reichstein ukończył studia na Wydziale Chemicznym tamtejszej Politechniki. Tam też z wielkim sukcesem kontynuował pracę naukową.
W 1933 r. jako pierwszy w świecie dokonał opracowania syntezy witaminy C, pozwalającej na tanią jej produkcję. Po przeprowadzce do Bazylei, gdzie otrzymał posadę profesora w Instytucie Chemii Organicznej, prowadził badania nad wyizolowaniem ekstraktów kory nadnerczy i opracowaniem ich syntezy, umożliwiającej produkcję do celów leczniczych. Udało mu się wyodrębnić 26 produkowanych przez nadnercze hormonów (w tym kortyzon - dziś niezbędny w leczeniu chorób reumatycznych). Za swe osiągnięcia w 1950 r. wraz z Edwardem Kendallem i Philipsem Henchem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Profesor Reichstein dożył sędziwego wieku 99 lat. Jego współpracownicy i studenci wspominają go jako człowieka niezwykle skromnego, wrażliwego na kłopoty innych, zawsze gotowego do pomocy.
We Włocławku przy ul. Wolności 20, na budynku będącym siedzibą Włocławskiego Towarzystwa Naukowego (uczony od 1988 r. był jego Członkiem Honorowym) w 2005 r. odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. Miejsce to warto zobaczyć, przyjeżdżając do Włocławka na weekend. Rok później postać Tadeusza Reichsteina uhonorowała również Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku, nadając imię tego wybitnego uczonego gmachowi Collegium Minus.