Jadąc z Izbicy za budynkami dawnego folwarku w Wietrzychowicach, warto skręcić w prawo. Polna droga w lewo wzdłuż linii elektrycznej aż do skraju lasu prowadzi na teren rezerwatu archeologicznego.
Rezerwat w Wietrzychowicach to ciekawe miejsce, prezentujące częściowo zrekonstruowane tzw. grobowce kujawskie. Monumentalne nasypy ziemne z okresu neolitu, liczące ok. 5 tys. lat, są związane w tzw. kulturą pucharów lejkowatych. Jej przedstawiciele byli twórcami cywilizacji megalitycznej w Europie, znanej z wielkich grobowców kamiennych, świątyń i obserwatoriów astronomicznych, z których najsłynniejszy jest krąg kamienny w Stonehenge w Anglii.
Cmentarzysko w Wietrzychowicach składa się z pięciu megalitów, usypanych nad obecnie zatorfioną doliną, niegdyś zapewne rzeką. Od południa, od czoła grobowców nasypy są najwyższe - sięgają 2 m, potem znacznie się obniżają i zwężają, tworząc charakterystyczne, prawie 100-metrowe ogony. We wszystkich grobowcach archeolodzy odkryli pochówki z darami dla zmarłych: ceramicznymi naczyniami i kamiennymi narzędziami. Ciekawostką jest znalezienie szkieletów ze śladami udanych trepanacji czaszki.
Podobny rezerwat archeologiczny z dziewięcioma grobowcami znajduje się w niedalekim Sarnowie.