O wyglądzie Siedlec w dużej mierze zdecydowała tylko jedna osoba. Kiedy w XVIII w. właścicielką miasta została Aleksandra z Czartoryskich Ogińska, nie szczędziła środków, aby przekształcić je w wizytówkę swojej epoki. Do dzisiaj zachowały się tylko niektóre z elementów założenia, ale zamysł księżnej nadal pozostaje czytelny.
Sercem Siedlec był Stary Rynek. Na polecenie Aleksandry Ogińskiej w latach 1766-1772 wybudowano przy placu późnobarokowy ratusz. Jego masywną, ośmioboczną wieżę wieńczy figura Atlasa dźwigającego glob ziemski. Siedlczanie nazywają go "Jackiem" i uważają za symbol swego miasta. W budynku dawnego ratusza mieści się Muzeum Regionalne. Ekspozycje opowiadają o historii i kulturze Podlasia. Placówka organizuje też wiele ciekawych imprez, m.in. konkursy "Tradycje Wielkanocne" (sobota przed Niedzielą Palmową) i gry na ligawkach (grudzień) oraz uroczyste obchody Święta Niepodległości (pierwsza niedziela po 11 listopada). Muzeum zaprasza codziennie z wyjątkiem sobót w godz. 10.00-16.00 (od kwietnia do września, we wtorki i piątki czynne dłużej, do 18.00).
Księżna Ogińska obrała za swoją rezydencję siedlecki pałac. Oczywiście nie obyło się bez gruntownej przebudowy budynku, którą przeprowadzono w latach 1779-1781. Architekt Stanisław Zawadzki nadał budowli cechy klasycystyczne. Park krajobrazowy otaczający pałac przekształcono we wspaniały ogród sentymentalny. Dziko rosnące laski, gaje i klomby poprzecinane były siecią krętych dróżek i malowniczych kanałów. Wybudowano także domek rybacki, meczet i oranżerię. Dzisiejszy park miejski, chociaż pełen uroku, jest tylko cieniem ogrodu z czasów jego świetności. We wspaniałej rezydencji gościli m.in. król Stanisław August Poniatowski, poeta Julian Ursyn Niemcewicz i Tadeusz Kościuszko.
Po swojej śmierci Aleksandra Ogińska nie opuściła ukochanych Siedlec. Pochowano ją opodal pałacu, w romantycznym zaciszu ośmiobocznej kaplicy zaprojektowanej przez Zygmunta Vogla.