Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku podczas wierceń prowadzonych w poszukiwaniu ropy geolodzy natrafili na głębokości ok. 2,2 tys. m na złoże chlorkowo-sodowych wód geotermalnych o temperaturze 68°C. W wykonanych ujęciach (studniach artezyjskich) cieplice samoczynnie wypływają na powierzchnię. Można się o tym przekonać zanurzając dłonie w fontannie stojącej w narożu rynku (przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP) oraz w ocembrowanym drewnianymi balami ujęciu przy bramie prowadzącej na teren zamku. W chłodne dni unoszą się w tych miejscach opary. Woda jest gorąca, ma ok. 50°C.
W pobliżu drugiej ze wspomnianych studni w 2008 r. otwarto nowoczesny kompleks termalno-basenowy - odkryte baseny ze zjeżdżalnią, z których można korzystać także zimą! Jak dotąd w Polsce kąpiele w cieplicach oferowały jedynie nieliczne kurorty w górach. Tuż obok term wybudowano kompleks o nazwie "Wrota Czasu - Castrum Antiqum", nowoczesny obiekt o formach średniowiecznego kasztelu, oferujący usługi hotelowe z pradziejowym jadłem wraz z wieloma także pradziejowymi rozrywkami.
Przy ul. Kościelnickiej (droga wyjazdowa w kierunku Kościelnicy) działa przedsiębiorstwo "Geotermia Uniejów". W specjalnie wybudowanym zakładzie wymienniki odbierają naturalne ciepło z głębi ziemi - podgrzana woda użytkowa trafia następnie do rurociągu ogrzewającego niemal połowę miasta. "Geotermia" prowadzi także działalność, która powinna zainteresować każdego, kto zawita do Uniejowa. Jest tu niewielki gabinet balneologiczny oferujący kąpiele perełkowe w cieplicach, których właściwości lecznicze dorównują ciechocińskim solankom (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-20.00, w soboty do 14.00). Ze względu na walory terapeutyczne i atrakcyjne ceny zabiegów gabinet jest oblegany przez kuracjuszy, dobrze więc wcześniej zarezerwować wizytę, tel. 063 288 95 20.
www.termyuniejow.pl, www.geotermia-uniejow.pl