W niewielkim Bronowie w otoczeniu starych pomnikowych drzew znajduje się dworek, w którym siedzibę ma Muzeum Oświatowe i Izba Marii Konopnickiej. W 1862 r. Maria, wówczas Wasiłowska, poślubiła Jarosława Konopnickiego i zamieszkała w majątku w Bronowie.
Dzisiejsza siedziba muzeum nie jest tym dworem, w którym mieszkali Konopniccy. Obecny został zbudowany na fundamentach dawnej drewnianej siedziby szlacheckiej. W izbie poświęconej poetce zgromadzono dokumenty, fotografie, publikacje jej utworów, a także XIX-wieczne meble i przedmioty codziennego użytku. Druga część ekspozycji poświęcona jest szkolnictwu. Zrekonstruowano tu klasę wiejskiej szkoły z lat 50. XX w. W rzędach stoją stare drewniane ławki z otworami na kałamarze i zagłębieniami na pióra: archaiczne obsadki zakończone stalówką. Warto zobaczyć także dawne podręczniki szkolne, cenzurki, legitymacje uczniowskie oraz dzienniki klasowe z zapisami postępów szkolnej dziatwy. Muzeum można zwiedzać tylko po wcześniejszym umówieniu (tel. 043 678 59 29 lub 043 678 31 21).
Konopnicka mieszkała w Bronowie do 1872 r. Mąż poetki okazał się marnym gospodarzem, majątek tonął w długach. Zmuszeni do sprzedaży Bronowa Konopniccy wraz z dziećmi w 1872 r. przeprowadzili się do niedalekiego Gusina, niewielkiego folwarku, który Jarosław Konopnicki objął w dzierżawę. Pobyt poetki w Gusinie upamiętnia odsłonięty w 2007 r. głaz-pomnik. Zachował się też dwór, w którym mieszkała - niestety jest w ruinie.
Lata spędzone przez poetkę w Bronowie i Gusinie, obcowanie z problemami prostych ludzi, zaowocowały wieloma poruszającymi wierszami zebranymi m.in. w tomie Z łąk i pól. Przyroda mazowieckiej wsi stała się też inspiracją do napisania przez Konopnicką wielu pięknych bajek - O krasnoludkach i sierotce Marysi, O Janku Wędrowniczku czy Na jagody.