Dziewięciohektarowy obszar dwupiętrowego boru mieszanego w okolicy wsi Małecz został w 1987 r. objęty ochroną rezerwatową. Głównym powodem utworzenia tu rezerwatu było występowanie krzewów różanecznika żółtego. Nie jest to stanowisko naturalne tej rośliny. W 1928 r. sadzonki różanecznika sprowadził z Wołynia ówczesny właściciel tych lasów hrabia Jan Ostrowski. Okazało się, że pod okapem utworzonym z koron dębów i sosen rododendrony znalazły doskonałe warunki bytowania. Krzewy nie tylko utrzymały się na tym stanowisku, ale nawet w sposób naturalny się odnawiają. Świadczą o tym prowadzone badania: w 1962 r. na obszarze objętym rezerwatem naliczono 37 krzewów, a w 2007 r. 58 kęp po kilka osobników w każdej.
Różanecznik żółty (Rhododendron flavum) osiąga wysokość do 2 m. W Polsce stanowisko naturalne tej rośliny występuje jedynie w Kołaczni koło Leżajska. Kwitnie na początku maja, wówczas duże żółte kwiaty wydzielają intensywną woń, wabiąc różne owady. Uwaga - roślina jest trująca, zatem absolutnie nie nadaje się na pożytek dla pszczół. Miód z różanecznika nie wyszedłby nikomu na zdrowie!
Rezerwat znajduje się w lesie na zachód od wsi Małecz (leśnictwo Małecz, oddział 113). Współrzędne geograficzne miejsca, gdzie w pobliżu ogrodzenia z żerdzi rośnie kępa różaneczników: N 51°37’04,5’’ E 19°58’28,1’’.