Huta szkła "Czechy" założona została w 1835 r. przez Czecha Ignacego Hordliczkę (1786-1854). Obok fabryki zbudowano dla jej pracowników osiedle domków, a ponadto szkołę, lecznicę, aptekę, łaźnię, piekarnię, bibliotekę, salę do tańca, salę do bilardu i kręgielnię.
Szkło artystyczne tutejszej produkcji było znane w całej Europie. Katalog huty wydany w 1881 r. zawierał 1163 pozycje produkowanych wyrobów. Firma miała tytuł honorowego dostawcy dworu carskiego oraz własne składy w Warszawie, Lublinie, Łodzi i Brześciu. Na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 r. huta otrzymała 100 tys. franków nagrody za "wzorowe urządzenie stanu robotników".
W czasach PRL-u głównym wyrobem zakładu były słoiki do dżemów. Domy robotnicze zajęła dyrekcja, a rodziny robotników przeniesiono do bloków. Tak w praktyce wyglądał tu "krwiożerczy kapitalizm" i "dyktatura proletariatu". Dziś Huta Szkła "Czechy" SA produkuje kosmetyczne flakony oraz butelki na rozmaite spożywcze płyny.
Zachowały się domy pracowników huty i hala fabryczna z lat 30. XIX w. Na południowy wschód od osiedla można zobaczyć obelisk poświęcony czeskiemu przemysłowcowi, Ignacemu Hordliczce. Stoi blisko prawego pobocza drogi do Parysowa, na kopcu otoczonym rowem z wodą.