Liczące dziś około 20 tys. mieszkańców Lubsko otrzymało przywilej lokacyjny w 1288 r. z rąk Henryka Dostojnego, margrabiego Miśni i Dolnych Łużyc. Już wcześniej było znaczną osadą targową. Dzięki położeniu na szlaku handlowym, u przeprawy przez Lubszę, rozwijało się bardzo dynamicznie. Szczęśliwie uniknęło zniszczeń okresu II wojny światowej i dziś zachwyca cennymi zabytkami: XVI-wiecznym renesansowym ratuszem projektu Antonio Albertiego, gotycką farą z połowy XIII w. pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a także pozostałością średniowiecznych murów obronnych - Wieżą Pachołków Miejskich oraz zamkiem prawdopodobnie z XV-XVI w., wielokrotnie przebudowywanym przez kolejnych właścicieli.
W Lubsku urodził się łużycki humanista i poeta renesansu Jan Rak - syn sukiennika, znany jako Rhagius Aesticampianus lub Jan Sommerfeld Młodszy (1475-1520). Był prekursorem slawistyki i autorem Pieśni o Łużycach. Wykładał na wielu europejskich uniwersytetach, m.in. był profesorem Akademii Krakowskiej. O tym, że urodził się właśnie w Lubsku, przypomina pamiątkowa tablica wmurowana w jedną ze ścian ratusza.
Inna wybitna postać związana z Lubskiem to laureat Nagrody Nobla z 1939 r. Gerhard Domagk, odkrywca sulfonamidów. W Lubsku spędził młodzieńcze lata (1901-1909) - mieszkał w domu przy obecnej ul. Gazowej i pobierał nauki w lubskiej szkole. Przyznaną mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny odebrał dopiero w 1947 r. Spowodowane to było wydanym przez Adolfa Hitlera zakazem przyjmowania Niemcom tego wyróżnienia po jego zatargu z Komitetem Noblowskim.
Współcześni młodzi mieszkańcy Lubska bardziej niż wybitnymi mężami szczycą się sławnymi paniami. Pierwsza z nich to znana piosenkarka Ewelina Flinta, która w Lubsku przyszła na świat. Druga to słynna Magda M., czyli aktorka Joanna Brodzik. Ona wprawdzie urodziła się Krośnie Odrzańskim, ale w Lubsku spędziła dzieciństwo i w wywiadach prasowych ciepło mówi o mieście i jego mieszkańcach. Aktorka wspiera Festiwal Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, który odbywa się w Lubsku już od kilku lat. W 2005 r. otrzymała tytuł "Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Lubsko".
Warto także wspomnieć, że z okolic Lubska, z pobliskiego Dłużka (niem. Dolzig), pochodziła jeszcze jedna sławna dama: Augusta Wiktoria - żona Wilhelma II Hohenzollerna, ostatniego cesarza Niemiec.