W Niwicy nieopodal XIII-wiecznego gotyckiego kościoła stoi dom, na którym 21 listopada 1992 r. umieszczono tablicę pamiątkową informującą, że w latach 1922-1941 mieszkał tutaj prof. dr Walther H. Nernst.
Postać ta jest dobrze znana osobom związanym z chemią i fizyką. Uczony sformułował teorię osmotyczną ogniw galwanicznych, pojęcie iloczynu rozpuszczalności, a w 1906 r. najważniejszą w jego naukowym dorobku - III zasadę termodynamiki. (Temperatura zera bezwzględnego nie jest osiągalna). W 1920 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 1922 r. kupił majątek ziemski Ziebelle (dzisiejsza Niwica), w którym osiadł z żoną i trzema córkami.
Cieniem na jego naukowych osiągnięciach kładzie się niestety dobrowolny udział w pracach nad bronią chemiczną. Po wybuchu I wojny światowej z grupą innych naukowców napisał list do cesarza Wilhelma II, w którym swą wiedzę i doświadczenie ofiarowywał na usługi prowadzącej wojnę ojczyzny. Mimo tragicznych doświadczeń osobistych - podczas wojny zginęli na froncie jego dwaj synowie - nie zmienił poglądów.
"Zasług" uczonego dla ojczyzny nie docenił Hitler. Wprawdzie w żyłach Walthera Nernsta płynęła czysta aryjska krew, to jednak za zięciów miał Żydów... Zakazano mu pracy naukowej i opuszczania Niemiec. Zmarł w Niwicy 18 listopada 1941 r. W latach 60. XX w. jego zwłoki zostały przeniesione do Getyngi, gdzie spoczął obok swej żony i córek.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła lubuskie