Dawne Kekitten to nader ciekawa i urokliwa wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 593 i na południowo – wschodnim brzegu jeziora Luterskiego, ten fakt znacząco zaświadcza o atrakcyjności tego miejsca.
Kikity założone zostały w 1341 roku przez Wójta Krajowego Warmińskiego Henryka Lutra, praktycznie od tej daty aż do I rozbioru Polski w roku 1772 miejsce to było własnością biskupów warmińskich. Administracyjnie wieś podlega gminie Jeziorany ale jeśli chodzi o przynależność kościelną to Kikity są częścią parafii świętej Marii Magdaleny w Lutrach, nabożeństwa odbywają się w kaplicy filialnej.
Ta niewielka i utrzymana w stylu neogotyckim sakralna budowla znajduje się tuż przy głównej drodze, wybudowana została w 1860 roku. Kaplica jest obiektem murowanym i otynkowanym na planie prostokąta, w bocznych ścianach umieszczono po jednym kwadratowym oknie natomiast w ścianie frontowej znajdują się jedyne drzwi wejściowe. Tuż nad drzwiami osadzono prostokątną wnękę a w niej duży drewniany krucyfiks, całość przykryto dwuspadowym dachem z małą dzwonnicą.
Kaplicę w roku 1996 wpisano do rejestru zabytków. Droga, przy której umiejscowiona jest ta budowla, zawiera jeszcze inne ciekawe obiekty. Podążając w kierunku miejscowości Lutry natkniemy się na dwie kapliczki przydrożne z I połowy XIX wieku. Jedna z nich jest za ogrodzeniem na terenie prywatnym. Murowana i otynkowana na biało z dużą przeszkloną niszą. Druga umiejscowiona jest w centrum wsi. Wydaje się bardziej okazała, a dodatkowego uroku dodają dwie stare lipy i kute ogrodzenie wokół niej. Kapliczka ta jest murowana z czerwonej cegły licowej, o bryle rozczłonkowanej przez arkadowe nisze i blendy. Rozprofilowany szczyt przykryty daszkiem o wybrzuszonych połaciach.
W Kikitach możemy znaleźć jeszcze jedną kapliczkę, przy prywatnym gospodarstwie na kolonii. Datowana jest na rok 1852, o czym informuje data na chorągiewce. Posiada smukłą sylwetkę z ostrołukową oszkloną wnęką na figurę.
Żadna z kapliczek nie jest objęta ochroną konserwatorską, są jednak w dobrym stanie i zdecydowanie pielęgnowane.