W wyniku reformy administracyjnej Królestwa Kongresowego w 1867 r. utworzono dziesięć guberni. Jedną z nich była gubernia radomska, obejmująca powiaty opatowski, opoczyński, radomski i sandomierski. Projekty herbów nowych guberni powstały w Petersburgu, w żaden sposób nie wiązały się one z przeszłością ziem polskich.
Herbem guberni radomskiej został snop złotego zboża pomiędzy dwoma srebrnymi młotami na czerwonym tle. Dawne rosyjskie herby można jeszcze czasem zobaczyć na ścianach starych domów. W Radomiu herb ze snopem zboża i dwoma młotami widnieje na trzech budynkach: dawnej siedzibie Loży Masońskiej przy ul. Malczewskiego 7, na dawnej Kasie Pożyczkowej Przemysłowców Radomskich przy ul. Piłsudskiego 15 oraz na Drukarni Trzebińskich znajdującej się w podwórzu kamienicy przy ul. Żeromskiego 28. Stanowią atrakcję historyczną.
Dzisiejszy herb miasta jest zbliżony do tego, który obowiązywał w XVIII w. Na czerwonym tle jest biały mur z trzema wieżami i bramą. W bramie widnieje litera R, a nad bramą - mitra książęca. W wersji uroczystej zawiera także herb papieski. Jan Paweł II odwiedził Radom w 1991 r.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie