Zespół klasztorny ojców bernardynów w Radomiu przy ul. Żeromskiego 6/8 został ufundowany w 1468 r. przez króla Kazimierza Jagiellończyka i starostę radomskiego Dominika z Kazanowa. W jego skład wchodzi nietypowy obiekt, będący atrakcją turystyczną miasta - piekarnik. Przylega do klasztoru od strony ogrodu. Jest małym ceglanym budynkiem gospodarczym z potężnym, zwężającym się ku górze kominem, wysokim dachem i gotycką fasadą. Niedawno odsłonięto jego okna, zamurowane w XIX w.
Piekarnik jest budowlą późnogotycką. Został postawiony w XV-XVI w. Wytwarzano w nim wosk i warzono piwo. Ojcowie bernardyni starali się bowiem być samowystarczalni - podobno podczas budowy klasztoru sami wyrabiali cegły i gasili wapno. Wyremontowany niedawno piekarnik warto zobaczyć, bo jest jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z dwóch w Europie. Podczas remontu dach pokryto specjalnymi dachówkami, będącymi repliką tych sprzed kilkuset lat, zwanych przez fachowców "mnich-mniszka". W piekarniku planowane jest urządzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży.
W klasztornym kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej warto zwrócić uwagę na figury w ołtarzu głównym. Wykonujący je snycerz był prawdopodobnie związany z warsztatem Wita Stwosza, bo przypominają one słynne rzeźby z kościoła Mariackiego w Krakowie. Na sklepieniu kaplicy Matki Boskiej Anielskiej odtworzono wizerunki Matki Boskiej z różnych sanktuariów w Polsce. A jedno z licznych znajdujących się tu epitafiów jest poświęcone Stanisławowi Malczewskiemu - dziadkowi malarza Jacka Malczewskiego.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie