Malowniczy widok ze stromych klifów
Woliński Park Narodowy obejmuje część największej polskiej wyspy – Wolin, fragment wstecznej delty Świny oraz pas przybrzeżnych wód morskich o szerokości 1 mili morskiej.
Szczególne walory krajobrazowe ma fragment północnego brzegu wyspy Wolin tworzący najwyższy w kraju klif. Klifowy charakter ma także brzeg wyspy wznoszący się nad Zatoką Szczecińską – to jedyny polski klif o południowej wystawie. Ponad 75% powierzchni Parku zajmują lasy z kompleksami starodrzewów bukowych.
Ponad 75% powierzchni Parku zajmują lasy z kompleksami starodrzewów bukowych. To jedyne miejsce w Polsce z nadmorską buczyną storczykową. Przyrodniczo cenne są również zespoły roślinności wydmowej, ciepłolubne murawy, łąki tworzone przez gatunki słonolubne i gęste szuwary. Do najcenniejszych gatunków roślin spotykanych w Parku zaliczyć można słonolubny mikołajek nadmorski, ciepłolubną pajęcznicę liliowatą, imponujący arcydzięgiel litwor nadbrzeżny, największą polską paproć – długosz królewski i kilkanaście gatunków storczyków.
Faunę reprezentuje grupa 70 ryb morskich i słodkowodnych, ponad 230 gatunków ptaków (wśród nich m.in. ostrygojad, ohar, bielik, puchacz, batalion) i 30 gatunków ssaków. W wodach widywane są morświny i foki szare. 2 kilometry od Międzyzdrojów, w środku lasu, w 1976 r. utworzono Zagrodę Pokazową Żubrów (wstęp płatny). Przebywa w niej od 6 do 12 osobników. Przy okazji można obejrzeć zagrodę z sarnami i dzikami oraz woliery z ptakami drapieżnymi: bielikami i puchaczami. Są to osobniki chore, które bez pomocy człowieka nie poradziłyby sobie na wolności.
Na obszarze Parku można się natknąć na ślady dawnego osadnictwa oraz fortyfikacje z czasów ostatniej wojny. Ciekawą budowlą jest latarnia morska „Kikut”, zbudowana jeszcze przed II wojną światową (latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania).
Turyści mają do dyspozycji ok. 50 km szlaków i ścieżek dydaktycznych. Najpopularniejsze prowadzą do Zagrody Pokazowej Żubrów, na wspaniałe punkty widokowe: wzgórze Gosań i Kawczą Górę i do Jeziora Turkusowego, w dawnej kopalni kredy pod Wapnicą.