Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa to niezwykle ciekawe miejsce pokazujące Łódź z epoki przedprzemysłowej. Odtwarza typowe łódzkie ulice z lat 20. XIX w. Autorkami koncepcji architektonicznej skansenu są dwie wrocławskie projektantki - Anita Luniak i Teresa Mromlińska.
W skansenie znajdziemy domy rzemieślników - przeniesione z łódzkich ulic, a także ponad 200-letni, modrzewiowy kościół ewangelicki. Został on wzniesiony w roku 1846 we wsi Nowosolna. Pełnił funkcję parafialnego zboru ewangelickiego dla niemieckich kolonistów do II wojny światowej. Po jej zakończeniu stał się kościołem nowo utworzonej parafii katolickiej pw. św. Andrzeja Boboli, erygowanej w 1947 r. przez biskupa Michała Klepacza. Po wybudowaniu nowej świątyni, drewniany kościółek został wyłączony z użytkowania i w 2008 r. przeniesiony do skansenu. W Nowosolnej, przy nowym kościele pozostała oryginalna dzwonnica z XIX w. W 2010 r. kościółkowi przywrócono częściowo funkcję sakralną i jest możliwość zawierania sakramentu małżeństwa w jego zabytkowym wnętrzu.
Prawdziwą perełką w skansenie jest wspaniale odrestaurowana willa letniskowa z Rudy Pabianickiej. Znajduje się ona po lewej stronie, zaraz przy wejściu. Pierwotnie należała do żydowskiego przemysłowca Szyi Światłowskiego i znajdowała się w Łodzi przy ulicy Scaleniowej 18. W roku 2008 została przeniesiona do skansenu.Jako ciekawostkę należy dodać, że w 2006 kręcono w jej wnętrzach zdjęcia do amerykańskiego filmu pt."House". Willę jako plan filmowy wybrali sami autorzy książki.
W skansenie znajdziemy również bardzo ciekawe pracownie rękodzieła, w których odbywają się zajęcia. Szczególnie interesująca jest pracownia papiernicza, można w niej własnoręcznie wykonać papier w różnych kolorach, z wtopionymi w kartkę kwiatami, ziołami itp. Są też pracownie: ceramiczna i sznurkarska.
(Opis uzupełnił saper1390 i toron27)