We wsi Kobiele Wielkie 7 maja 1867 r. przyszedł na świat Stanisław Władysław Rejment. Urodził się w wielodzietnej rodzinie organisty, nie dziwi więc fakt, że ojciec postanowił dać synowi praktyczne wykształcenie zawodowe. A że syn nie chciał uczyć się na organistę, oddał go na naukę fachu krawieckiego do swego zięcia Konstantego Jakimowicza. Młody Rejment po kilku latach praktykowania, wykazawszy się umiejętnością uszycia fraka, otrzymał patent czeladniczy.
I na tym zakończyła się przygoda przyszłego noblisty z krawiectwem. Ciągnęło go raczej do świata sztuki, teatru i pisarstwa. Pod pierwszą wydaną drukiem w 1892 r. nowelą Wigilia Bożego Narodzenia podpisał się jako Władysław Reymont.
Nie są znane pobudki, które nim kierowały przy zmianie brzmienia nazwiska. Przypuszcza się, że była to chęć zaakcentowania szlacheckiego pochodzenia po kądzieli, a może wobec niezbyt dobrych relacji z rozgniewanym na krnąbrnego syna ojcem chciał zamanifestować swą niezależność. Czas pokazał, że Władysław Reymont, porzucając miarę krawiecką dla pióra, dokonał słusznego wyboru. W 1924 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za dzieło swego życia - epicką powieść Chłopi (1902-1909).
O miejscu urodzin i lat młodzieńczych laureata Nagrody Nobla przypomina obelisk - kobielska atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć. Ustawiono go w 75. rocznicę śmierci pisarza. To nie jedyna we wsi pamiątka po Reymoncie. Najważniejsza ulica, przy której stoi budynek Urzędu Gminy, a także miejscowa szkoła noszą imię pisarza.