Zasadniczy kształt opolskiemu Rynkowi nadano w średniowieczu. Początkowo zabudowa wokół rynku była drewniana, ale ze względu na częste pożary zaczęto wznosić domy murowane. Podobnie wyglądała historia ratusza - wzniesiony z drewna w XIV w. został po latach postawiony na nowo z cegły.
Podczas II wojny światowej, w 1945 r. rynek uległ dużym zniszczeniom, większość zabytkowych kamienic została zrównana z ziemią, a te które mniej ucierpiały po wojnie odbudowano w stylu nawiązującym do baroku.
Zaproponował:
iwmali
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła opolskie
Do rozbudowy opolskiego Rynku (i przebudowy go z drewnianego na murowany) w znacznym stopniu przyczynił się książę biskup Jan Kropidło, potomek opolskich Piastów. W wyniku założonej przez biskupa fundacji i ofiarowaniu znacznej sumy pieniędzy dla miasta, można było zrealizować w Opolu budowę kamienic (wzmocnionych przed pożarami charakterystycznymi półokrągłymi wykuszami, tzw. kropidłówkami), kościoła św. Aleksego, murów obronnych oraz pierwszego w mieście zegara, który zawisł na ratuszowej wieży.(dreptaq)