Przyjmuje się, że kościół powstał w XV w., choć sugerując się wezwaniem kościoła badacze datowali go nawet na XII w. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1520 r. w związku z fundacją przy świątyni tzw. plebanów wiejskich. Kościół określany był też "na Kierchowie", co może wskazywać na istnienie kolonii niemieckiej, później spolonizowanej. Wygląd tego kościoła ukazuje sztych Georga Brauna z pocz. XVII w. Kościół był orientowany, drewniany, z dachem dwuspadowym. Dach zwieńczony wieżyczką zakończoną szpiczastym hełmem z krzyżem. Pierwotny kościół spłonął w 1635 r.
Odbudowany został ok. 1642 r. w stylu późnorenesansowym przez Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego (1580-1658), aptekarza i lekarza prymasowskiego, kronikarza miasta. Jest to zachowany do dziś murowany kościółek, gdyż wybudowana w 1712 r. drewniana nawa nie zachowała się. W 1812 r. w kościele Francuzi umieścili skład żywności, w okresie po powstaniu listopadowym urządzono składy wojskowe. Kościół zniszczony został w 1914 r., dalsze jego zniszczenie nastąpiło we wrześniu 1939 r. Kościół ponownie odbudowano w latach 60. XX w. Obecnie świątynia, jeden z ważniejszych zabytków Łowicza, pełni rolę kościoła akademickiego. Jest też atrakcją turystyczną miasta.
Warto wiedzieć, że w 1780 r. przy kościele założony został pierwszy w Rzeczypospolitej cmentarz "w polu", leżący poza granicami miasta. Dotychczas wierni chowani byli w kościołach i na cmentarzach przykościelnych w mieście. Cmentarz istniał do 1820 r.
Autor: Zdzisław Kryściak