Nowy Rynek zachował swój średniowieczny układ urbanistyczny. Liczne ciekawe kamieniczki w pierzejach rynku pochodzą z XVI i XVII w., część z nich przebudowano w XVIII i XIX w. To jeden z trzech, zachowanych w pierwotnej formie, trójkątnych rynków w Europie (obok Bonn i Paryża).
Rynek został utrwalony na rycinie Georga Brauna w dziele Civitates Orbis Terrarum z pocz. XVII w. Na rynku stał drewniany ratusz ustanowiony przywilejem arcybiskupa Wincntego Kota z 1443 r., następnie pobudowano (1539) późnogotycki ratusz murowany z pięciokondygnacyjną wieżą. Na wieży czuwał nad miastem trębacz "i za każdym wyliczeniem godzin na zegarze zamkowym dawał znak przez trąbienie, iż stróżuje". W 1648 r. wieża z ciężkim ołowianym dachem runęła, niszcząc budynek ratusza. Według legendy katastrofę przypisuje się kobiecie, która kilka dni wcześniej została spalona na stosie za czynienie czarów.
Przez wieki rynek pełnił funkcję targowiska miejskiego, a odchodzące od niego ulice stanowiły zaplecze targowe w formie kramów rzemieślniczych (ul. Zduńska, Bielawska i Piotrkowska - obecnie Stanisławskiego) i jatek rzeźniczych (ul. Nowomiejska - obecnie Kozia).
W czasie II wojny światowej południowa pierzeja rynku uległa zniszczeniu, a część rynku została włączona do getta (1940-1941). Po wojnie plac pełnił ponownie rolę targowiska miejskiego - głównego placu handlowego Łowicza. W latach 50. XX w. został zrekultywowany i przekształcono go w park miejski z fontanną. Prowadzone w latach 90. prace wykopaliskowe doprowadziły do dewastacji rynku (zlikwidowano fontannę, rozebrano nawierzchnię i ciągi komunikacyjne). W latach 2005-2006 przeprowadzono rewitalizację Nowego Rynku. W 2007 r. Nowy Rynek w Łowiczu otrzymał prestiżową nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii "Zrewitalizowana przestrzeń publiczna". Obecnie rynek zdobi atrakcyjna fontanna, odtworzono i uwidoczniono w kostce brukowej układ fundamentów dawnego renesansowego ratusza. W części północnej placu znajduje się odrestaurowany pomnik ku czci Powstańców 1863 r. Na rynku organizowane są liczne imprezy miejskie i czasowe wystawy. Niewątpliwie rynej jest bardzo ciekawym miejscem.
Autor: Zdzisław Kryściak