Mimo, iż kościół, który dziś możemy oglądać w Słomowie pochodzi z początku XX w., historia tutejszej parafii sięga końca wieku XIV. W jej aktach wizytacji znajduje się zapis informujący o fundacji (w 1396 r.) i uposażeniu tutejszej drewnianej świątyni przez Gerwarda h.Leszczyca i jego syna Piotra oraz o wydzieleniu Słomowa z parafii w Rogoźnie. Nowa kościelna jednostka organizacyjna obejmowała zasięgiem także Boguniewo, Nienawiszcz i Szczytno. O tej ważnej dla historii wsi dacie przypomina krzyż upamiętniający 600-lecie utworzenia parafii, stojący w pobliżu jej siedziby, przy zakręcie drogi wiodącej przez miejscowość. Krzyż wieńczy niewysoki, ułożony z kamieni pagórek, u którego podnóża ułożono zeszlifowany głaz z inskrypcją „1396-1996”.
Pierwszy kościół przetrwał w Słomowie 350 lat, został rozebrany w 1725 r., a powstała na jego miejscu budowla ufundowana przez Jana Łęckiego (kasztelana kaliskiego) była również drewniana. Druga świątynia stała tylko 110 lat. Po jej rozebraniu w 1835 r. parafię włączono do Parkowa. Taki stan rzeczy trwał aż do 1974 r., kiedy słomowska parafia została wznowiona.
Obecny neoklasycystyczny kościół został zbudowany wraz z pałacem w latach 1904-1906 jako kaplica pałacowa. Fundatorem kaplicy był Jan Turno - właściciel tutejszej posiadłości. Całość została zaprojektowana przez arch. Stanisława Boreckiego. Kościół stoi na wzniesieniu. Od frontu zdobi go portyk z trójkątnym tympanonem. Drzwi wejściowe są odlane z brązu i przedstawiają muzykujące i tańczące anioły. Osadzone są w portalu z serpentynu z ażurową arabeskową dekoracją. Wnętrze jest jednonawowe z prezbiterium. W ścianę frontową wmontowano wykonaną z jasnego piaskowca tablicę z herbami Turnów (Trzy Kotwice) i Mycielskich (Dołęga) oraz napisem: "+ PROSZĄ O MODLITWY ŚW. PAM/+ JAN TURNO + 1870 + 1949 Z ŻONĄ/ LUDWIKĄ Z MYCIELSKICH + 1860 R/ +1938 * FUNDATOROWIE TEJ KAPLICY/ I SYN MAREK + 1899 + 1960 POWSTA-/ NIEC WIELKOPOLSKI * WŁAŚCICIEL/ SŁOMOWA I PACHOLEWA Z ŻONĄ/ MARIĄ Z KOMIEROWSKICH + 1904 R/ + 1996 I RODZEŃSTWEM"