Świątynia pochodzi z 1765 r. Nazwa "na Diabełku" wywodzi się z jej lokalizacji. Dawniej była tu osada młyńska Diabełek. Dzięki temu kościółek św. Marka to chyba jedyna świątynia chrześcijańska wzniesiona na Diabełku, a nie na skale Piotrowej...
Według legendy fundatorem budowli był kupiec, który podróżując tutejszymi, trudnymi drogami ugrzązł w błocie. Nie mogąc ruszyć dalej wzywał na pomoc świętych. Przy wspomnieniu św. Marka konie ruszyły. Znajdującemu się w pobliżu właścicielowi młyna pozostawił fundusze na wystawienie kaplicy pod wezwaniem ewangelisty Marka.
Zaproponował:
betix
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła kujawsko-pomorskie
Kościół jest orientowany, czyli zwrócony ku Jerozolimie i ku wschodowi słońca. Taki układ symbolizuje zmartwychwstanie. Pierwotnie budowla składała się jedynie z dwóch części: prezbiterium i nawy. Zakrystię i kruchtę dobudowano znacznie później.(Betix)
Wnętrze kościółka jest bardzo skromne. Najcenniejszy jest obraz - wizerunek św. Marka. Na chórze niszczeją nieużywane organy z 1900 r. O świątynię bardzo dbają sami parafianie. Utrzymują w niej czystość, dzieląc ten obowiązek między rodziny z okolicznych wsi. Symbolem, który o tym przypomina, jest przekazywana sobie nawzajem kartka z rysunkiem kościółka i napisem: "Czuwaj nad pięknem świątyni swej"...(Betix)