W darze za krzepienie serc
Niecałe 5 km od Strawczyna leży Oblęgorek. Los chciał, że w tym pierwszym przyszedł na świat Żeromski, w drugim zaś pomieszkiwał Sienkiewicz. W Oblęgorku, w przeciwieństwie do Strawczyna, zachował się pałacyk stojący w otoczeniu pięknego parku. Stanął w latach 1900-1902 ze składek Polaków. Wdzięczny naród podarował wiejską rezydencję swojemu literackiemu terapeucie, krzepicielowi serc - Henrykowi Sienkiewiczowi (1846-1916). Niezrównany twórca Trylogii, Krzyżaków, Quo vadis oraz Rodziny Połanieckich traktował Oblęgorek jako letnią siedzibę. Spędzał tu wakacje w latach 1902-1914.
W pałacu przekazanym państwu przez rodzinę pisarza w 1958 r. otwarto Muzeum Henryka Sienkiewicza, które warto zobaczyć. Obiekt niejako powrócił w posiadanie ogółu, dzięki czemu można dziś obejrzeć pięknie zachowane wnętrza z początku XX w., z meblami, obrazami i licznymi drobiazgami, które należały do pisarza. Jest również wiele podarunków, które otrzymywał od ludzi rozmiłowanych w jego twórczości. Warto też naocznie przekonać się, że Sienkiewicz jest jednym z najlepiej znanych na świecie polskich literatów. W pałacu pokazano bardzo bogaty zbiór jego dzieł wydawanych w odległych zakątkach globu. Atrakcją są przechowywane tu anglojęzyczne komiksowe wersje z przygodami głównych bohaterów Trylogii.
Muzeum zaprasza zwiedzających od maja do sierpnia w godz. 10.00-17.00, poza sezonem do 16.00 (ostatnie osoby wchodzą 45 min przed zamknięciem). Od maja do września jest nieczynne tylko w poniedziałki, w pozostałych miesiącach także we wtorki.