Dotarcie do opisanego poniżej miejsca zajmuje około 45 minut (od "Gminnego Parku Ekologicznego"). W połowie drogi mijamy terenowy ośrodek edukacji ekologicznej "Dom Natury", położony tuż obok leśniczówki.
Użytek ekologiczny "Stary Kamieniołom" zajmuje powierzchnię 20 arów o kształcie nieregularnego trapezu. Użytek jest położony na południowym stoku doliny. Około 80% jego powierzchni zajmuje pionowa ściana skalna o wysokości 12-15 metrów, zbudowana z piaskowców magurskich poprzecinanych głębokimi szczelinami skalnymi i usypiskami materiału skalnego pochodzącego z erozji zbocza. Szczeliny skalne są częściowo są zasypane rumoszem i szczątkami roślin. Skała u podnóża przechodzi w zagłębienia dna doliny, tworzące niegdyś naturalne oczka wodne, zasilane z wycieków podzboczowych. Widoczne obecnie oczka wodne o łącznej powierzchni 30 m2 zostały odtworzone w latach 1993-1995 i od tego czasu są corocznie oczyszczane, co zapobiega ich zarastaniu. 20% powierzchni użytku tworzą młaki porośnięte roślinnością błotną oraz fragment suchej, kserotermicznej murawy stopniowo wchodzącej na nagromadzenia materiału skalnego.
"Stary Kamieniołom" to bardzo atrakcyjne miejsce i zarazem dobry przykład tzw. środowiska ekotonalnego łączącego odmienne środowiska: suche (kserotermiczne) i podmokłe. "Stary Kamieniołom" jest miejscem występowania i rozmnażania kilku gatunków płazów: traszki karpackiej, traszki górskiej, traszki grzebieniastej, salamandry plamistej, ropuchy szarej, kumaka górskiego i żaby trawnej. Wyliczone gatunki płazów rozmnażają się corocznie w odtworzonych oczkach wodnych. Najliczniejszym i najłatwiejszym do obserwacji gatunkiem jest kumak górski: dorosłe osobniki są obecne w oczkach wodnych od wiosny do jesieni. Inne gatunki są możliwe do obserwacji podczas krótkich godów w kwietniu i maju - w pozostałych porach roku można jedynie obserwować ich larwy.
Z gromady gadów na terenie "Starego Kamieniołomu" można bardzo często napotkać zaskrońca zwyczajnego, którego młode okazy polują w oczkach wodnych na larwy płazów. Inne gatunki węży - gniewosz plamisty i żmija zygzakowata są bardzo płochliwe i trudne do obserwacji. Znacznie łatwiej napotkać jaszczurki: jaszczurkę zwinkę i jaszczurkę żyworodną. Nasza jedyna beznoga jaszczurka (często mylona z wężami!) padalec zwyczajny, prowadzi bardzo skryty tryb życia i jego napotkanie należy uznać za bardzo szczęśliwy traf.
Szczeliny w skalnym zboczu, są natomiast naturalnymi miejscami zimowania wszystkich gatunków płazów i gadów. Ułożone u stóp skalnego urwiska stosy kamieni pełnią funkcję dodatkowych dziennych i nocnych ukryć dla dorosłych gatunków płazów i opuszczających oczka wodne po przeobrażeniu, młode płazy. Użytek ekologiczny jest ogrodzony drewnianym regionalnym ogrodzeniem, wytyczającym strefę podlegającą ochronie.