Rynek w Jaśle został rozplanowany podczas nadania praw miejskich Jasłu w 1365 przez króla Kazimierza Wielkiego. Sam plac jest prostokątny z wychodzącymi z jego boków ulicami. Przez rynek przebiega ulica Kazimierza Wielkiego - niegdyś główna ulica miasta. Późniejsze zmiany w układzie centrum miasta nastąpiły w XVII, XVIII i XIX wieku. Wielkie zniszczenia w zabudowie rynku jak i całego Jasła nastąpiły podczas okupacji hitlerowskiej w 1944 roku kiedy to 97% miasta celowo spalono i wyburzono. Była to jedna z największych planowych tego typu akcji niszczycielskich w okupowanej Europie.
Po wojnie Jasło zostało odbudowane staraniem mieszkańców. Wówczas to wyremontowano Rynek, przyległe ulice wraz z zabudowaniami. Obecnie Rynek w Jaśle jest najważniejszym z miejskich placów. Odbywają się na nim imprezy okolicznościowe, koncerty czy msze święte m.in z okazji 3 Maja, 15 sierpnia czy 11 listopada.
Na rynku gromadzili się mieszkańcy Jasła i okolic podczas mszy świętej pogrzebowej senatora Stanisława Zająca - syna ziemi jasielskiej, który zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej. Rokrocznie pod koniec sierpnia na jasielskim rynku organizowane są Międzynarodowe Dni Wina.
Najważniejszymi obiektami na Rynku i w jego najbliższej okolicy są: gotycki kościół farny z XV wieku, gmach Starostwa Powiatowego, gmach Urzędu Miasta, fragmenty murów obronnych przy placu Bartłomieja z Jasła, figura św. Jana Nepomucena z 1770 roku, tańcząca fontanna. Ponadto będąc na jasielskim rynku warto przespacerować się deptakiem, czy przysiąść w ogródku piwnym wśród drzew i kwiatów.