Kościół św. Jakuba w Szczaworyżu jest bardzo malowniczo położony. Znajduje się na wzniesieniu górującym nad okolicą, około 100-150 m od trasy krajowej drogi nr 73. Wybudowany został ok. 1630 roku. Wcześniej istniał w tym miejscu gotycki kościół z XV wieku, z którego zachowało się we wnętrzu świątyni jedynie prezbiterium.
Kościół został zbudowany na planie krzyża greckiego, w XVIII wieku dobudowano do niego późnobarokowe kaplice. Wnętrze wyposażone jest w rokokowy ołtarz główny z wmontowanym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, który to został uznany za cudowny, słynący łaskami - pochodzi z XVI wieku. Wnętrze zdobią również barokowe rzeźby Chrystusa Zmarwychwstałego oraz św. Sebastiana. Na uwagę zasługują także rokokowe ambona i chór muzyczny oraz barokowe, marmurowe epitafium Jakuba i Barbary Kosteckich z 1634 roku.
W kościele tym odbywają się m.in. koncerty w ramach organizowanego w Busku-Zdroju Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz. Ciekawostką jest fakt, że kościół ze Szczaworyża zlokalizowany jest na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba wiodącej z Sandomierza do Tyńca. Wchodzi ona w skład odnowionej niedawno trasy pielgrzymkowej, która w średniowieczu prowadziła z tych terenów do Santiago de Compostella i była ściśle związana z kultem św. Jakuba i jego grobem w Santiago będącym celem pielgrzymów.