Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP

Chmielnik

Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP

Budowę tego kościoła rozpoczęto po 1730 r. z inicjatywy Jerzego Ożarowskiego, oboźnego koronnego za zgodą kardynała Jana Lipskiego, biskupa krakowskiego. Ukończony został w 1783 r. przez Andrzeja Moszczyńskiego, wojewodę inowrocławskiego, oraz jego małżonkę Elżbietę z Przebędowskich Moszczyńską - dziedziców Chmielnika. Kościół konsekrował w 1783 r. biskup Wojciech Boxa Radoszewski. Fasada chmielnickiego kościoła zwieńczona jest trójkątnym szczytem w formie attyki z monogramem Chrystusa Pana. Warto zobaczyć jednonawowe wnętrze kościoła. Trójprzęsłowa nawa podzielona jest przyściennymi filarami i pilastrami. Ołtarz główny z 1886 r. usytuowany jest w absydzie. Obraz Niepokalanej Panny stojącej na Księżycu pochodzi z 1736 r.

Zaproponował: tellmemore

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na